لیفت با نخ
لیفت با نخ

لیفت با نخ یکی از روش‌های رایج زیبایی برای رفع افتادگی و فرم دادن به اعضای صورت و بدن است. این روش همچنین برای لیفت سینه و سایر نقاط بدن نیز کاربرد دارد. اما لیفت با نخ دقیقا چیست و چطور عمل می‌کند؟ این روش چگونه انجام می‌شود؟ این روش لیفت برای کدام نواحی مناسب است؟ آیا عوارض هم دارد؟ چه نتایجی را می‌توان از این روش انتظار داشت؟ در این نوشته از مجله زیبایی کلینیک جردن درباره این تکنیک زیبایی و جوانسازی صحبت می‌کنیم و به سوالات شما پاسخ می‌دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

لیفت با نخ چیست؟

لیفت با نخ یک عمل زیبایی است که به عنوان جایگزینی کم تهاجمی برای جراحی لیفت صورت به کار برده می‌شود و پوست شما را با قرار دادن مواد و استفاده از نخ پزشکی مخصوص در صورت شما سفت می‌کند و سپس با سفت کردن و کشیدن نخ، پوست شما را به سمت بالا می‌کشد و اصطلاحاً لیفت می‌کند.

این روش لیفت بخیه خاردار نیز نامیده می‌شود که هدف آن کشیدن پوست، و صاف و لیفت کردن شکل صورت یا سینه‌های شماست. لیفت نخ از مواد بخیه برای لیفت صورت شما استفاده می‌کند. لیفت بانخ از سال 1990 وجود داشته است، اما نوآوری در مواد مورد استفاده برای لیفت منجر به افزایش محبوبیت آن در سال‌های اخیر شده است(1).

چه کسانی کاندید خوبی برای انجام لیفت با نخ هستند؟

کاندیدای معمولی برای این روش در اواخر 30 سالگی تا اوایل 50 سالگی است. فردی که به طور کلی از سلامت خوبی برخوردار است و به تازگی علائم پیری را متوجه شده است، ممکن است از تاثیر ظریف لیفت کردن با نخ بیشترین بهره را ببرد.

همچنین کسانی که به دلیل شرایط پزشکی که بیهوشی عمومی را برایشان مخاطره‌آمیز می‌کند، نمی‌توانند عمل جراحی لیفت صورت انجام دهند، ممکن است لیفت صورت با نخ را به عنوان جایگزین مطمئن‌تری در نظر بگیرند.

نواحی تزریق لیفت نخ
نواحی تزریق لیفت نخ

لیفت با نخ چطور عمل می‌کند؟

روش لیفت با استفاده از نخ به دو صورت عمل می‌کند. اولی نسبتاً ساده است و با کشیدن نخ‌های نازک و قابل حل در زیر پوست، پزشک می‌تواند پوست شما را در اطراف پیشانی، گردن یا بالاتنه شما لیفت و محکم کند. خارهای نامرئی و بدون درد روی پوست شما می‌چسبند و نخ بافت و ماهیچه‌های زیرین شما را در حین کشیده شدن محکم می‌گیرد.

هنگامی که یک نخ خاردار وارد پوست می‌شود، پاسخ درمانی بدن شما آغاز می‌شود. حتی اگر توسط نخ‌های زیر پوست آسیبی نبینید، بدن شما ماده بخیه را تشخیص می‌دهد و تولید کلاژن را در ناحیه آسیب دیده تحریک می‌کند. کلاژن می‌تواند شکاف‌های موجود در پوست افتاده را پر کند و حالت ارتجاعی جوان‌تری را به صورت شما بازگرداند.

یک مطالعه در سال 2017 از 100 نفر که تحت عمل لیفت نخ قرار گرفته بودند، نشان داد که اثر اولیه روش لیفت به وسیله نخ این است که پوست سفت‌تر و ساختاریافته‌تر به نظر می‌رسد. پس از یک سال، با حل شدن بخیه‌ها، این اثر رو به کاهش می‌رود. با این حال، یک اثر “جوان سازی” ثانویه وجود داشت که در جای خود باقی ماند و 3 سال یا بیشتر پس از عمل قابل توجه بود. بررسی سال 2019 مربوط به لیفت بانخ به این نتیجه رسید که تحقیقات بیشتری برای درک اثرات بلندمدت آن مورد نیاز است، زیرا فناوری و روش‌های ارائه لیفت به‌وسیله نخ همچنان در حال تکامل هستند.

آمادگی‌های قبل از لیفت با نخ چیست؟

مراحل و آمادگی‌های زیر را باید پیش از انجام این روش در نظر داشته باشید:

 • معاینه شدن توسط پزشک، تعیین تعداد نخ‌های لازم و نقاط کارگذاری آنها
 • از شب قبل چیزی میل نکنید. نوشیدن آب مانعی ندارد.
 • از چند روز قبل از مصرف سیگار و دخانیات بپرهیزید.
 • از چند روز قبل از مصرف مکمل‌های غذایی و داروهای ضد التهابی بپرهیزید.
 • ناحیه مورد نظر باید از هرگونه مواد آرایشی یا بهداشتی پاک باشد.
 • ممکن است پزشک لازم بداند که قبل از انجام این روش از شما آزمایشاتی بگیرد.
 • قبل از انجام روش باید در محل مورد نظر بی حسی موضعی اعمال شود.

روش لیفت نخ چگونه انجام می‌شود؟

روش بالا بردن نخ ممکن است بسته به منطقه مورد نظر شما و همچنین ترجیحات پزشک شما کمی متفاوت باشد. اما تکنیک اصلی معمولاً یکسان است. از شما خواسته می‌شود در اتاقی که عمل شما در آن انجام می‌شود دراز بکشید. الکل و بی‌حس کننده موضعی بر روی پوست شما اعمال می‌شود تا برای انجام عمل آماده شود.

یک سوزن یا کانول نازک برای وارد کردن نخ‌ها در زیر پوست شما استفاده می‌شود. قرار دادن نخ‌ها می‌تواند 30 تا 45 دقیقه طول بکشد. پس از درج نخ‌ها، ممکن است فشار خفیف یا سفت شدن زیر پوست خود احساس کنید. در عرض چند دقیقه پس از بیرون آوردن سوزن‌ها، عمل شما کامل می‌شود و می‌توانید به خانه بروید یا به سر کار خود بازگردید.

نحوه انجام لیفت نخ
نحوه انجام لیفت نخ

روش لیفت با نخ برای چه نواحی کاربرد دارد؟

بسیاری از افراد لیفت با نخ را برای نواحی صورت که «افتادگی» دارند یا به مرور زمان شل‌تر به نظر می‌رسند انتخاب می‌کنند. موارد استفاده لیفت نخ عبارتند از:

مزایای لیفت بانخ
مزایای لیفت بانخ

انواع نخ لیفت

نخ‌هایی که در این قسمت معرفی می‌کنیم، رایج‌ترین نخ‌ها برای لیفت صورت و بدن هستند:

نخ کاگ

نخ کاگ یکی از رایج‌ترین نخ‌هایی است که در لیفتینگ از آن استفاده می‌شود. در لیفت با نخ کاگ هیچ گونه ردی از نخ باقی نمی‌ماند و زمان بهبودی آن بسیار کوتاه است. در بسیاری از کلینیک‌ها و مراکز زیبایی از این نخ برای لیفت صورت استفاده می‌شود.

نخ  pdo

نخ pdo یکی دیگر از نخ‌های مورد استفاده در لیفتینگ و جوانسازی است. این نخ در بافت‌های بدن باعث جمع شدن و همچنین رشد کردن سلول‌های فیبروبلاست می‌شود. نخ‌ها مابین لایه‌ درم و نیام عضلات زیر جلدی قرار می‌گیرند.

نخ سیلوئت

نخ سلوئیت سومین نخی است که برای زیبایی و جوانسازی و لیفت به کار می‌رود: این نخ، نخ بخیه‌ای مخروطی است که کاملا جذب می‌شود و برای ایجاد موقعیت مطلوب در بافت و اجزاء صورت و گردن استفاده می‌شود. این نخ مدت طولانی است که کاربرد دارد و کاملا ایمن است.

عکس قبل و بعد لیفت با نخ
عکس قبل و بعد لیفت با نخ

مزایای لیفت با نخ چیست؟

لیفت با نخ از فواید متعددی برخوردار است که در اینجا به مهم‌ترین آنها اشاره می‌کنیم:

 • دوره نقاهت ندارد.
 • عملی ساده و کم خطر است.
 • از لحاظ قیمت نسبت به جراحی لیفت بسیار مقرون به صرفه‌تر است.
 • نتیجه نهایی لیفت با نخ خیلی طبیعی و ظریف است.
 • این روش برگشت پذیر است.

عوارض لیفت با نخ

لیفت با نخ یک روش کم خطر با حداقل زمان بهبودی در نظر گرفته می‌شود، اما عوارض جانبی احتمالی دارد. پس از کشیدن نخ، تجربه عوارض زیر رایج است:

 • کبودی
 • تورم
 • خون ریزی
 • درد خفیف در محل قراردهی نخ

15 تا 20 درصد احتمال بروز عوارض از جمله فرورفتگی وجود دارد. عوارض احتمالی جزئی و به راحتی قابل اصلاح هستند.

عوارض لیفت با نخ
عوارض لیفت با نخ

عوارض جدی‌تر که باید به آنها توجه کرد:

 • واکنش آلرژیک به مواد موجود در نخ
 • خونریزی در نتیجه تجمع مواد نخ در پشت پوست شما
 • فرورفتگی قابل مشاهده یا کشیدگی در جایی که نخ‌ها وارد شده‌اند
 • تکان خوردن یا حرکت ناخواسته نخ‌ها که منجر به پوستی برآمده یا برجسته می‌شود
 • درد زیر پوست به دلیل قرار گرفتن بیش از حد “سفت” یا نامناسب نخ
 • عفونت در محل عمل

از بین تمام خطرات لیفت بانخ، عفونت یکی از مواردی است که باید با دقت بیشتری مراقب آن بود. اگر متوجه موارد زیر شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ترشحات سبز، سیاه، قهوه‌ای یا قرمز در ناحیه عمل شما
 • تورم بیش از 48 ساعت
 • سردردهای مداوم
 • تب

اگر در مورد عوارض نگرانی دارید، بهتر است به یک پزشک متخصص و حاذق مراجعه کنید تا احتمال بروز عوارض مقدار زیادی کاهش یابد. قبل از انجام این درمان حتماً با پزشک خود صحبت کنید تا بدانید چه انتظاراتی از این روش باید داشته باشید.

عوارض خطر لیفت با نخ
عوارض خطر لیفت با نخ

نتایج بعد از لیفت با نخ

نقاهت پس از لیفت موفق نخ بسیار کم است. در حالی که ممکن است مقداری تورم و کبودی قابل مشاهده باشد، اما در صورت تمایل می‌توانید فوراً به سر کار خود بازگردید. نتایج باید بلافاصله پس از قرار دادن نخ‌ها آشکار شود، اما ممکن است چند هفته بعد نتایج واضح‌تر را ببینید، چون تورم و کبودی کاهش یافته است.

پس از قراردادن و کشیدن نخ، می توانید روال عادی خود را از سر بگیرید. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که صورت خود را زیاد نمالید و در هفته‌های اولیه بعد از عمل به پهلو نخوابید.

انجمن جراحان پلاستیک آمریکا توصیه می‌کند که در چند هفته اول پس از کشیدن نخ از مرطوب کننده روزانه خود صرف نظر کنید و برای جلوگیری از غلتیدن روی بخیه های تازه قرار داده شده، سر خود را بالا نگه دارید. همچنین به شما توصیه می شود در هفته اول یا دوم پس از انجام این روش از رفتن به سونا و تمرینات سنگین اجتناب کنید.

نتیجه بعد از لیفت با نخ
نتیجه بعد از لیفت با نخ

ماندگاری لیفت با نخ چقدر است؟

نتایج حاصل از لیفت نخ دائمی نیستند؛ اثرات موفقیت آمیز معمولاً از 1 تا 3 سال طول می‌کشد. مثل تزریق فیلرهای قابل حل مانند بوتاکس، نخ‌های استفاده شده در این روش در نهایت توسط بافت زیر پوست شما جذب می‌شود و احتمالا پس از مدتی نیاز به انجام مجدد آن دارید.

مراقبتهای بعد از لیفت با نخ

با رعایت نکات احتیاطی و مراقبتی شما می‌توانید بهبودی را سرعت بخشیده و همچنین از نتایج دلخواه خود بهره مند شوید. در اینجا به مهم‌ترین مراقبت های بعد از لیفت با نخ اشاره می‌کنیم:

 • ناحیه لیفت شده با نخ را دستکاری نکنید و فشار ندهید.
 • سعی کنید هنگام استراحت روی قسمت لیفت شده با نخ نخوابید تا به آن فشار وارد نشود.
 • در صورت داشتن کبودی و تورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • تا چندین روز از انجام فعالیت‌های زیاد و ورزش سنگین خودداری کنید.
 • هنگام شستشو بسیار ملایم و با احتیاط باشید.
 • در صورت داشتن درد از مسکن تجویزی پزشک استفاده کنید.

چه کسانی نباید لیفت با نخ را انجام دهند؟

اگر شامل گروه‌های زیر می‌شوید نباید این روش را انجام دهید و بهتر است ابتدا با پزشک مشورت کنید:

 • کسانی که به نخ مورد استفاده آلرژی دارند.
 • افرادی که التهاب و مشکل پوست دارند.
 • افرادی که به بیماری‌های خاص مثل سرطان یا هپاتیت مبتلا هستند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • بانوانی که در دوران بارداری یا شیردهی هستند.
 • افرادی که به بیماری‌های خودایمنی مبتلا هستند.
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند.
 • افرادی که سابقه ایجاد گوشت اضافه و برآمدگی در محل زخم را دارند.

هزینه لیفت با نخ چقدر است؟

هزینه انجام این روش بسته به عوامل گوناگون می‌تواند متفاوت باشد. مواردی از جمله اینکه: چه نوع نخی برای لیفت استفاده می‌شود؟ کدام ناحیه قرار است لیفت شود؟ میزان افتادگی چقدر است؟ به چه تعداد نخ برای لیفت ناحیه نیاز است؟ کلینیک زیبایی چقدر اعتبار دارد و در چه محله‌ای واقع شده؟ دستمزد پزشک متخصص این کار چقدر است؟

تمامی عواملی که گفتیم می‌توانند در هزینه نهایی عمل شما نقش داشته باشند. فراموش نکنید که برای انجام اعمال زیبایی حتما به کلینیک‌های معتبر و قانونی با پزشکان مجرب مراجعه کنید و از انجام این کار به دست افراد نامتخصص با وعده قیمت پایین‌تر بپرهیزید. این اقدام می‌تواند برای شما با عوارض جانبی خطرناک همراه باشد.

عکس قبل و بعد لیفت با نخ

در زیر می‌توانید چند نمونه کار و تصویر قبل و بعد انجام لیفت با نخ در کلینیک فوق تخصصی جردن را مشاهده نمائید.

جمع بندی

در این نوشته از کلینیک زیبایی جردن روش لیفت با نخ را به شما عزیزان معرفی کردیم. انجام این روش در کلینیک معتبر و به دست پزشک متخصص می‌تواند نتایج مطلوبی برای شما به ارمغان آورد. کلینیک فوق تخصصی پوست و موی جردن با مدیریت دکتر نیلفروش زاده، به عنوان یک مرکز زیبایی معتبر در تهران و شناخته شده، می‌تواند این روش و خدمات زیبایی دیگر را با بهترین کیفیت به شما عزیزان ارائه دهد.

سوالات متداول لیفت با نخ

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بیشترین رأی
تازه‌ترین قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها