لیزر موهای زائد
لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد روشی است که بسیاری از افراد را از دردسرهای شیو کردن یا اپیلاسیون نجات داد. روشی مدرن که به آسان‌ترین شکل، موهای زائد بدن را برای مدت طولانی از بین می‌برد. بعد از ارائه این روش در دنیا، کمتر فردی از روش‌های سخت قدیمی برای رفع موهای زائد استفاده می‌کند.

اما لیزر موهای بدن دقیقا چیست؟ چه مزایایی دارد؟ چه امادگی قبل از لیزر کردن نیاز است؟ این روش چطور انجام می‌شود؟ آیا لیزر کردن دردناک است؟ آیا لیزر عوارض دارد؟ در این نوشته از مجله زیبایی کلینیک جردن به طور مفصل درباره این موضوع صحبت می‌کنیم و به سوالات مطرح شده پاسخ می‌دهیم. با ما همراه باشید.

لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر موهای زائد روشی است که در آن از لیزر یا یک پرتو متمرکز نور برای از بین بردن موهای زائد در نواحی مختلف بدن استفاده می‌شود و یکی از رایج‌ترین روش‌های زیبایی است که در همه کشورها انجام می‌شود و نور بسیار متمرکزی را به فولیکول‌های مو می‌تاباند. رنگدانه در فولیکول‌ها نور را جذب می‌کند. و این باعث از بین رفتن مو می‌شود.

لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت، ساق پا، ران‌ها، چانه، پشت، بازو، شکم، زیر بغل، و همچنین لیزر موهای زائد بیکینی و لیزر موهای زائد واژن سایر نواحی مفید است. اگر از تیغ اصلاح یا اپیلاسیون برای از بین بردن موهای ناخواسته راضی نیستید، لیزر موهای زائد می‌تواند گزینه‌ای باشد که ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

لیزر کردن موهای زائد
لیزر کردن موهای زائد

مزایای لیزر موهای زائد چیست؟

مزایای لیزر موهای زائد عبارتند از:

  1. دقت و درستی: لیزرها می‌توانند به طور انتخابی موهای تیره و درشت را هدف قرار دهند و در عین حال به پوست اطراف آسیب نزنند.
  2. سرعت: هر پالس لیزر کسری از ثانیه طول می‌کشد و می‌تواند موهای زیادی را به طور همزمان درمان کند. لیزر می‌تواند ناحیه‌ای به اندازه یک چهارم در هر ثانیه را درمان کند. نواحی کوچک مانند لب بالایی را می‌توان در کمتر از یک دقیقه درمان کرد و نواحی بزرگ مانند پشت یا پاها ممکن است تا یک ساعت طول بکشد.
  3. قابل پیش بینی بودن: اکثر بیماران به طور متوسط ​​پس از سه تا هفت جلسه ریزش موی دائمی دارند.

آمادگی قبل از لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد چیزی فراتر از زدن موهای ناخواسته است. این روش یک روش پزشکی است که انجام آن نیاز به آموزش دارد. در اینجا به مهم‌ترین آمادگی‌های قبل از لیزر اشاره می‌کنیم:

  • اگر قصد انجام لیزر موهای زائد را دارید، باید 6 هفته قبل از درمان، از کندن یا اپیلاسیون موهای زائد خود خودداری کنید. دلیل آن این است که لیزر ریشه موها را هدف قرار می‌دهد که به طور موقت با اپیلاسیون یا کندن از بین می‌روند.
  • همچنین باید 6 هفته قبل و بعد از درمان از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث می‌شود لیزر موهای زائد کمتر موثر باشد و احتمال بروز عوارض بعد از درمان را افزایش دهد.
  • قبل از عمل از مصرف هر گونه داروی رقیق کننده خون خودداری کنید. در مورد مصرف داروهای ضدالتهاب یا مصرف منظم آسپرین با پزشک خود مشورت کنید.
  • اگر پوست برنزه دارید، پزشک ممکن است کرم سفید کننده پوست را تجویز کند. از هیچ کرمی برای تیره شدن پوست خود استفاده نکنید. این مهم است که پوست شما تا حد امکان برای این انجام لیزر روشن باشد.
  • بهتر است یک روز قبل از انجام لیزر، موهای بدن را شیو کنید. اگر این کار را نکنید لیزر به اندازه کافی موثر عمل نمی‌کند.

لیزر موهای زائد چطور انجام می‌شود؟

در طول این روش، رنگدانه موجود در موهای شما پرتو نور لیزر را جذب می‌کند. نور به گرما تبدیل می‌شود و به فولیکول مو آسیب می‌رساند. به دلیل این آسیب، رشد مو متوقف می‌شود. این کار در دو تا شش جلسه انجام می‌شود.

درست قبل از انجام عمل، موهایی که تحت درمان قرار می‌گیرند باید اصلاح شوند. معمولاً تکنسین 20 تا 30 دقیقه قبل از عمل از یک داروی بی حس کننده موضعی استفاده می‌کند تا به کاهش احساس سوزش لیزر کمک کند. آنها همچنین تجهیزات لیزر را با توجه به رنگ، ضخامت و محل موهای تحت درمان و همچنین رنگ پوست شما تنظیم می‌کنند.

بسته به لیزر یا منبع نور مورد استفاده، شما و اپراتور لیزر باید از محافظ چشم مناسب استفاده کنید. آنها همچنین از یک ژل سرد یا از یک دستگاه خنک کننده مخصوص برای تحریک لایه‌های بیرونی پوست شما و کمک به نور لیزر به داخل آن استفاده می‌کنند. تکنسین به ناحیه درمان یک پالس نور می‌دهد. سپس چند دقیقه صبر می‌کند تا مطمئن شوند از بهترین تنظیمات استفاده کرده‌ و پوست شما واکنش بدی نشان نمی‌دهد. بعد از حصول اطمینان، به لیزر کردن موهای زائد بدن شما ادامه می‌دهد.

بعد از لیزر، اپراتور ممکن است به شما کیسه‌های یخ، کرم‌ها یا لوسیون‌های ضدالتهابی بدهد تا هر گونه ناراحتی را کاهش دهید. برای قرار بعدی باید 4 تا 6 هفته صبر کنید. این روش تکرار می شود تا زمانی که رشد مو متوقف شود.

لیزر مو های زائد بدن
لیزر مو های زائد بدن

آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟

ناراحتی موقت با کمی قرمزی و تورم بعد از عمل ممکن است وجود داشته باشد. افراد اغلب لیزر موهای زائد را با احساس سوزن سوزن شدن خفیف مقایسه می‌کنند و می‌گویند که درد کمتری نسبت به سایر روش‌های حذف موهای زائد مانند اپیلاسیون دارد.

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد

ناحیه تحت درمان ممکن است به مدت 1-2 روز آفتاب سوخته به نظر برسد. کمپرس‌های خنک و مرطوب کننده‌ها می‌توانند به رفع این حالت کمک کنند. اگر صورت شما درمان شد، می‌توانید روز بعد آرایش کنید مگر اینکه پوست شما تاول زده باشد. از تابش مستقیم نور خورشید، تخت‌های برنزه، لامپ‌های خورشیدی یا هر نوع تجهیزات برنزه کننده داخل خانه خودداری کنید.

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

در طول یک ماه آینده، موهای لیزر شده می‌ریزند. برای کمک به جلوگیری از تغییرات موقتی در رنگ پوست لیزر شده، در ماه بعد از ضد آفتاب استفاده کنید.

سایر عوارض جانبی بالقوه شامل تورم، قرمزی و جای زخم است. جای زخم دائمی یا تغییر رنگ پوست، جزو اتفاقات نادر است.

تاول‌ها نادر هستند، اما در افرادی که رنگ‌های تیره‌تری دارند، احتمال بروز بیشتری دارد. یکی دیگر از عوارض جانبی نادر، خاکستری شدن موهای درمان شده یا رشد موهای بیشتر در اطراف نواحی تحت درمان است.

این کار را به دست یک تکنسین بدون مجوز نسپارید. مهم این است که به سراغ کسی بروید که بتوانید به او اعتماد کنید. قبل از انجام لیزر موهای زائد، باید اعتبار پزشک یا تکنسینی که این روش را انجام می‌دهد را به طور کامل بررسی کنید. (1)

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لیزر موهای زائد می‌تواند باعث سرطان شود. از آنجایی که لیزر از نور استفاده می‌کند، ممکن است از خود بپرسید که آیا ممکن است باعث سرطان پوست شود یا خیر. باید بگوییم که سرطان پوست با قرار گرفتن در معرض انواع خاصی از نورهای UV مرتبط است و از طریق قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش از نور مستقیم خورشید یا سایر منابع نور مصنوعی مانند تخت‌های آفتاب می‌آید. نور UV یک طول موج انرژی بالا است که می‌تواند باعث آسیب به مواد ژنتیکی داخل سلول‌های شما شود. اگر DNA آسیب ببیند و ساختار آن تغییر کند، سلول‌های پوست ممکن است سرطانی شوند.

اگرچه لیزر موهای زائد از انرژی نور استفاده می‌کند، اما هیچ گونه نور UV را شامل نمی‌شود. طول موج مورد استفاده در لیزرها انرژی کمتری دارد، بنابراین آسیبی به مواد ژنتیکی داخل سلول‌های شما وارد نمی‌کند.

چه زمانی از لیزر موهای زائد نتیجه می‌گیریم؟

موها فوراً نمی‌ریزند، اما در طی چند روز تا چند هفته، موها به مرور از بین می‌روند. این فرآیند ممکن است شبیه رشد مداوم مو باشد. درمان‌های مکرر معمولاً ضروری است زیرا رشد و ریزش مو به طور طبیعی در یک چرخه اتفاق می‌افتد و لیزر درمانی روی فولیکول‌های مو در مرحله رشد جدید بهترین تاثیر را دارد.

نتایج به طور قابل توجهی متفاوت است و پیش بینی آن دشوار است. برای اکثر مردم چندین ماه یا چندین سال طول می‌کشد تا حذف موهای زائد را تجربه کنند. گرچه لیزر موهای زائد حذف دائمی موهای زائد را تضمین نمی کند. اما اگر تعدادی از موها دوباره رشد ‌کنند، معمولا رنگ آنها ظریف‌تر و روشن‌تر خواهد بود. ممکن است برای کاهش طولانی مدت موهای زائد به لیزرهای بعدی نیاز داشته باشید.

برای رفع موهای زائد به چند جلسه لیزر نیاز است؟

تعداد جلسات بسته به ناحیه‌ای که قصد لیزر کردن آن را دارید، تراکم موهای زائد در ناحیه، و همچنین رنگ پوست شما متفاوت است. تعداد جلسات لیزر بسته به عوامل متعدد، به طور میانگین از شش جلسه تا 14 جلسه متغیر است.

بیشتر بخوانید:

هزینه لیزر موهای زائد

هزینه این روش بسته به عوامل گوناگونی می‌تواند متفاوت باشد. مثل: نواحی که شما درخواست انجام لیزر برای آنها دارید، دستگاه لیزر مورد استفاده توسط کلینیک، نوسانات قیمت خدمات زیبایی و غیره. بهترین کار برای اطلاع از قیمت لیزر موهای زائد این است که با کلینیک تماس بگیرید.

جمع بندی

از آنجایی که لیزر روشی فراگیر و محبوب است، حتما پیش آمده که برای کسب اطلاعات درباره آن در اینترنت جستجوکنید یا سری به تاپیک لیزر موهای زائد نی نی سایت بزنید. اما در این نوشته از کلینیک جردن سعی کردیم توضیح کاملی درباره این روش به شما عزیزان ارائه دهیم.

برای دریافت خدمات لیزر و انواع خدمات زیبایی و پوست و مو، شما می‌توانید از طریق کلینیک معتبر و قانونی جردن اقدام کنید. همکاران ما در این کلینیک این خدمات را با بهترین کیفیت و مطلوب‌ترین نتیجه به مشتریان عزیز ارائه می‌دهند.

سوالات متداول

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها