کاشت مو
کاشت مو

ریزش مو اتفاقی است که خیلی از آقایان همراه با بالا رفتن سن تجربه می‌کنند. این ریزش گاه از جلوی پیشانی و گاهی از مرکز سر آغاز شده و به تدریج بیشتر می‌شود. اتفاقی که می‌تواند تاثیر زیادی روی چهره داشته و برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد. اما روش کاشت مو در اغلب موارد می‌تواند این مشکل را حل کند.

کاشت مو دقیقا چیست؟ چه نوعی از کاشت مو مناسب است؟ آیا این روش درد دارد؟ آیا کاشت مو عوارض دارد؟ نتیجه کاشتن مو چقدر ماندگار است؟ در این نوشته از مجله زیبایی کلینیک جردن درباره این موضوع صحبت می‌کنیم و به همه سوالات پاسخ می‌دهیم. اگر شما هم از ریزش مو رنج می‌برید و در صدد کاشت هستید، حتما تا پایان این نوشته با ما همراه باشید.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک روش جراحی است که برای درمان ریزش مو یا طاسی طراحی شده است؛ این روش شامل استخراج فولیکول‌های مو از یک ناحیه اهداکننده خاص (بانک مو)، معمولاً پشت یا دو طرف پوست سر، و کاشت آن‌ها در هر ناحیه از پوست سر است که در آن طاسی یا نازک شدن موها وجود دارد.

سپس فولیکول‌های موی پیوند شده در این مکان جدید به رشد خود ادامه می‌دهند و به افزایش تراکم کلی موهای شما و بازیابی خط موی طبیعی‌تر کمک می‌کنند.

هنگام کاشت مو، دو نوع اصلی برای انتخاب وجود دارد:

 • برداشتن واحد فولیکولی (FUE) – این روش کم تهاجمی شامل برداشتن گرافت‌های مو از بانک مو پشت سر به‌عنوان فولیکول‌های منفرد قبل از بازگرداندن آن‌ها به آرامی در سوراخ‌های کوچک ایجاد شده در نواحی نازک یا بدون مو است.
 • پیوند واحد فولیکولی (FUT) – این روش کمی تهاجمی‌تر شامل برداشتن نواری از پوست سر از پشت سر قبل از تشریح آن در فولیکول‌های موی فردی است تا سپس به هر ناحیه‌ای که ریزش مو دارد پیوند داده شود(1).

کدام نوع کاشت مو برای من مناسب است؟

وقتی می‌خواهید تصمیم بگیرید که کدام نوع کاشت مو برای شما مناسب است، چندین نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

به عنوان اولین اقدام، همیشه باید با یک متخصص کاشت موی با تجربه مشورت کنید که بتواند به سوالاتتان جواب داده و هر گونه نگرانی شما را برطرف کند.

آنها تجربه لازم برای پاسخ دادن به سوالات شما را قبل از شروع خواهند داشت، سوالاتی مانند:

 • علت ریزش موی شما چیست؟
 • قبل، حین و بعد از عمل چه انتظاری می‌توانید داشته باشید؟
 • آیا درمان جراحی یا غیرجراحی گزینه بهتری است؟
 • چگونه یک کلینیک معتبر و جراح کاشت مو پیدا کنید؟
 • آیا در آینده به درمان‌های اضافی نیاز خواهید داشت؟

یافتن پاسخ هر یک از این سوالات شما را در موقعیت بسیار بهتری قرار می‌دهد تا تصمیم بگیرید کدام نوع کاشت مو برای شما مناسب است: FUE یا FUT.

عکس قبل و بعد کاشت مو
عکس قبل و بعد کاشت مو

آیا کاشت مو دردناک است؟

به طور کلی، کاشت مو پس از تزریق اولیه بی‌حسی موضعی دردناک نیست. در طول خود عمل، بی حس کننده موضعی به پوست سر شما تزریق می‌شود تا از احساس درد یا ناراحتی جلوگیری کند. برخی از تکنیک‌های دیگر نیز ممکن است برای ایجاد احساس راحتی بیشتر استفاده شوند.

برای مثال، در برخی از اتق‌های درمان امکاناتی وجود دارد که می‌تواند کنترل دما و رایحه‌درمانی را ارائه دهد تا به بیماران کمک کند در طول پیوند مو خود احساس آرامش بیشتری داشته باشند.

پس از عمل، هر دردی که تجربه می‌کنید به طور معمول حداقل خواهد بود و به راحتی با داروهای بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن کنترل می‌شود. جراح شما همچنین ممکن است آنتی بیوتیک یا انواع دیگر داروها را برای کمک به کاهش احتمال عفونت یا تورم بعد از عمل برای شما تجویز کند.

عوارض کاشت مو چیست؟

مثل هر نوع روش جراحی، انجام کاشت مو با خطرات و عوارض جانبی همراه است.

برخی از عوارض جانبی رایج می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • التهاب و تورم (به طور معمول در پیشانی)
 • کبودی
 • ناراحتی در محل پیوند
 • خونریزی جزئی
 • خارش در ناحیه سر
 • کم شدن حس نواحی کاشت
 • غیر طبیعی بودن نتیجه کاشت (درصورت مراجعه به پزشک نامعتبر)

با این حال، هر یک از این عوارض معمولا موقتی است و در عرض چند روز پس از عمل فروکش می‌کند. عفونت‌ها همچنین می‌توانند در موارد نادری رخ دهند، اما با پیروی از یک روال مراقبت پس از آن به راحتی از آن جلوگیری می‌شود.

آیا کاشت مو باعث ایجاد اسکار می شود؟

در حالی که هر دو تکنیک FUE و FUT می‌توانند اسکار بر جای بگذارند، در بیشتر مواقع با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند.

کاشت مو FUE معمولاً زخم‌های کوچکی با قطر کمتر از یک میلی‌متر در ناحیه اهداکننده به جای می‌گذارد که با رشد موهای شما به درجه 1 یا 2، غیر قابل توجه می‌شود.

از آنجایی که کاشت مو به روش FUT شامل کشیدن یک نوار از پوست سر شما می‌شود، این کار باعث ایجاد اسکار خطی قابل توجه‌تری در پشت سر شما می‌شود. باز هم، این مسئله به طور طبیعی با گذشت زمان محو می‌شود، اما برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا خالکوبی پزشکی انجام دهند یا مدل موهای بلندتری را برای پنهان کردن آن انتخاب کنند.

مهارت و تجربه جراح شما می‌تواند تفاوت بزرگی در گستردگی جای زخم ایجاد کند. جراحان خوب در طول فرآیند استخراج فولیکول مو مراقبت و احتیاط بیشتری می‌کنند تا جای زخم را تا حد امکان محدود کنند.

کاشت مو کلینیک جردن
کاشت مو کلینیک جردن

کاشت مو چگونه انجام می‌شود؟

تصمیم گیری برای کاشت مو تصمیم بزرگی است، اما برای بسیاری از افراد، مزایای ظاهر و احساس بهتر فرصت خوبی است که نمی‌توان از آن گذشت. هنگامی که مشاوره اولیه خود را انجام دادید و جلسه درمانی را برای کاشت مو رزرو کردید، مراحل مختلفی وجود دارد که در روز عمل طی خواهید کرد.

مرحله اول

هنگامی که پا از درهای کلینیک داخل گذاشتید، جراح اصلی و تیم برای استقبال از شما حضور خواهند داشت. سپس آنها در مورد این روش با شما با جزئیات بیشتری صحبت خواهند کرد، شایستگی شما را برای این روش بررسی می‌کنند و فرم‌های رضایت شما را که باید امضا کنید، در اختیارتان می‌گذارند.

در طول مشاوره، جراح قبل از تایید عمل جراحی و تراشیدن ناحیه اهداکننده یا گیرنده شناسایی شده، خط مو یا تاج شما را بررسی می‌کند.

مرحله دوم

در حالی که جراح شما همه چیزهایی را که برای انجام این عمل نیاز دارد تنظیم می‌کند، شما به اتاق جراحی منتقل می‌شوید که در آن مناطق استخراج و کاشت آماده می‌شود. امکاناتی مثل تلویزیون، موسیقی و رایحه درمانی نیز برای کمک به آرامش ذهن شما ارائه می‌شود.

مرحله سوم

وقتی جراح شما آماده شروع جراحی شد، با بی حسی موضعی روی پوست سر شما شروع می‌کند. این کار به بی حس شدن پشت سر شما کمک می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که در طول عمل هیچ گونه ناراحتی احساس نمی‌کنید.

وقتی داروی بیهوشی اثر کرد، آنها فرآیند دقیق استخراج فولیکول‌های مو را با استفاده از تکنیک FUT یا FUE  آغاز می‌کنند.

در طول  FUE، فولیکول‌های موی تکی با استفاده از یک ابزار پانچ کوچک از ناحیه اهداکننده شما برداشت می‌شوند. سپس این گرافت‌ها در ظروف مخصوص نگهداری می‌شوند تا زمانی که برای کاشت آماده شوند.

در طی FUT، نواری از پوست سر حاوی فولیکول‌های مو قبل از نگهداری از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شود. سپس زخم تمیز می‌شود و منگنه یا بخیه بسته می‌شود.

مرحله چهارم

برای FUE و FUT، هنگامی که جراح اصلی استخراج فولیکول‌های مو را به پایان رساند، آن‌ها را با دقت در واحدهای فولیکولی فردی خود تحت بزرگنمایی دسته‌بندی می‌کند. در این مدت شما می‌توانید استراحت کرده یا غذا بخورید.

مرحله پنجم

بعد از استراحت، جراح اصلی ناحیه پوست سر شما را که پیوند پوست را دریافت می‌کنید، تمیز و آماده می‌کند. آنها همچنین برش‌های کوچکی را در این نواحی ایجاد می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که پوست سر پیوندها را با موفقیت دریافت می‌کند.

پس از انجام این کار، جراح هر واحد فولیکولی منفرد را با ظرافت در این برش‌ها قرار می‌دهد، با دقت و جایگذاری ماهرانه برای رسیدن به نتیجه طبیعی تا حد ممکن، و با پیروی از جهت و زاویه طبیعی موهای شما.

جراح شما ناحیه استخراج را بانداژ می‌کند. بعد کلاه و نحوه مراقبت را به شما ارائه می‌دهد: که شامل داروها و دستورالعمل‌های دقیق در مورد نحوه تمیز کردن پوست سر، مدیریت هر گونه ناراحتی و محافظت موثر از پیوندها می‌باشد. سپس برای جلوگیری از عفونت و کمک به بهبودی، باید این باند را تا 24 ساعت آینده در جای خود نگه دارید.

مرحله ششم

در طی چند روز آینده، ممکن است مقداری تورم و ناراحتی خفیف را تجربه کنید. این کاملاً طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد – مصرف داروهای موجود در بسته مراقبت‌های بعدی به کاهش هر گونه درد کمک می‌کند.

برای محافظت از پیوند موی خود، باید کلاه بپوشید و شستن موهای خود را تا حداقل پنج روز پس از عمل به تاخیر بیندازید. در این مرحله، می‌توانید موهای خود را به آرامی با استفاده از مواد ارائه شده در بسته مراقبت‌های خود، قبل از اینکه اجازه دهید در هوا خشک شود، تمیز کنید.

در عرض یک هفته یا بیشتر، باید بتوانید به تدریج فعالیت‌های عادی روزانه خود را از سر بگیرید. با این حال، باید حداقل به مدت دو هفته از هرگونه فعالیت بدنی شدید دوری کنید.

بیشتر بخوانید:

روند رشد مو بعد از کاشت

موفقیت کاشت مو شما واقعاً به این بستگی دارد که چقدر از توصیه‌های مراقبت پس از آن پیروی می‌کنید. هر چه بهتر از موهای خود مراقبت کنید، طبیعی تر به نظر می‌رسند و کاشت شما موفقیت آمیزتر خواهد بود.

به طور کلی، در اینجا یک نمای کلی از آنچه می‌توانید در طول هفته‌ها و ماه‌های بعد از عمل خود انتظار داشته باشید آورده شده است:

ماه 1 کاشت مو

باید به دستورالعمل‌های مراقبت‌ها برای کمک به جابجایی پیوندها توجه شود. در این مدت، باید از موهای کاشته‌شده در برابر تماس خارجی محافظت کنید و در مقابل میل به دستکاری یا خاراندن آنها مقاومت کنید – حتی اگر خارش دارند.

ماه 2 تا 3 کاشت مو

در طول سه ماه اول، ممکن است متوجه ریزش شوید. اگر این اتفاق افتاد، نگران نباشید – این کاملاً طبیعی است و فقط زمان زیادی طول می‌کشد که موهای جدید شما ظاهر شود.

ماه‌های 3 تا 12 کاشت مو

در طول سال اول پس از عمل، موهای جدید شما حجیم‌تر می‌شوند و پیشرفت ثابتی را به سمت خط موی مورد نظر شما نشان می‌دهند.

ماه‌های 12 تا 18 کاشت مو

بعد از یک سال یا بیشتر پس از عمل، نتایج شما بسیار قطعی‌تر و قابل مشاهده‌تر خواهد شد.

ماندگاری نتیجه کاشت مو چقدر است؟

نتایج کاشت مو می‌تواند سال‌ها باقی بماند و بالقوه تا 15 تا 20 سال یا بیشتر ماندگار شود. در برخی موارد، آنها حتی می‌توانند تا آخر عمر باقی بمانند. بسته به اینکه چقدر از نتایج خود راضی هستید، این امر بر میزان نگهداری موهای شما و پیروی از داروهای توصیه شده ریزش مو تأثیر می‌گذارد. به این ترتیب، انجام پیوند مو توسط جراح در کلینیکی که می‌توانید به آن اعتماد کنید، بسیار مهم است.

جمع بندی

در این نوشته از کلینیک جردن درباره یکی از روش‌های خیلی محبوب و رایجف یعنی کاشت مو صحبت کردیم. سعی کردیم درباره انواع کاشت، مراحل کاشت، عوارض، مراقبت‌های لازم و ماندگاری نتیجه توضیح دهیم. فراموش نکنید که مراجعه به یک کلینیک معتبر و پزشک متبحر و باتجربه می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای در دریافت نتیجه مطلوب داشته باشد.

سوالات متداول کاشت مو

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها