اسکلروتراپی
اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یک روش درمانی کم تهاجمی برای رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی است. ظاهر این رگ‌ها معمولا ناخوشایند است و باعث می‌شود فرد اعتماد به نفس کافی نسبت به بدن خود نداشته باشد. اما خوشبختانه با روش درمانی اسکلروتراپی می‌توان این ظاهر ناخوشایند را رفع کرد.

اگر می‌خواهید به صورت کامل و جامع بدانید که اسکلرو تراپی دقیقا چیست؟ برای چه کسانی مناسب است؟ چگونه انجام می‌شود؟ چه مزایا و عوارضی دارد؟ نقاهت آن چقدر است؟ هزینه اسکلروتراپی چقدر است؟ حتما تا پایان این نوشته از مجله زیبایی کلینیک جردن با ما همراه باشید.

اسکلروتراپی چیست؟

اسکلروتراپی sclerotherapy یک روش پزشکی است که رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی که معمولاً روی پاهای شماست درمان می‌کند؛ پزشک شما از یک سوزن برای تزریق محلول خاصی به ورید واریسی یا ورید عنکبوتی شما استفاده می‌کند. این محلول شیمیایی پوشش رگ خونی شما را تحریک می‌کند و باعث می‌شود که آن را منبسط کرده، به هم بچسبانند و یک اسکار تشکیل دهند. این کار رگ شما را می‌بندد و باعث می‌شود ظاهر و احساس بهتری پیدا کند.

اسکلوتراپی چه مشکلاتی را درمان می‌کند؟

اسکلوتراپی می‌تواند به عنوان اولین روش درمانی برای واریس شناخته شود. واریس عارضه‌ای است که می‌تواند نشانه ای از نارسایی مزمن وریدی باشد.

وریدهای واریسی به سیاهرگ‌هایی، معمولاً در پاها، گفته می‌شود که به دلیل عملکرد ضعیف دریچه‌های سیاهرگ متورم و برآمده می‌شوند. در نتیجه خون در رگ ها جمع می‌شود. این موضوع ممکن است دردناک و خارش دار باشد و باعث تغییر رنگ پوست شود.

اسکلروتراپی رگ‌های واریسی را تا زمانی که ناپدید شوند کوچک می‌کند و خون به رگ‌های سالم‌تر تغییر مسیر می دهد.

پزشکان همچنین ممکن است از اسکلروتراپی برای درمان سایر مشکلات سلامتی، از جمله موارد زیر استفاده کنند:

 • رگ های لنفاوی بد شکل: اینها رگ‌های غیر طبیعی در سیستم لنفاوی هستند. اسکلروتراپی باعث ایجاد اسکار در عروق بد شکل می‌شود و آنها را می‌خواباند.
 • هموروئید: پزشکان ممکن است از اسکلوتراپی برای کوچک کردن هموروئیدهای درجه 1 یا 2 استفاده کنند. این هموروئیدها زمانی شکل می‌گیرند که رگ‌های خونی اطراف راست روده متورم می‌شوند و تحریک می‌شوند و باعث درد می‌شوند و حرکات روده را ناراحت‌کننده می‌کنند.
 • هیدروسل: هیدروسل مجموعه‌ای از مایع در اطراف بیضه است. پزشکان ممکن است از اسکلوتراپی برای درمان هیدروسل استفاده کنند، به ویژه زمانی که جراحی نامناسب باشد.

مراقبت قبل از انجام اسکلروتراپی

قبل از درمان اسکلروتراپی، باید از مصرف برخی داروها اجتناب کنید. این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

 1. آنتی بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین یا مینوسیکلین ممکن است باعث ایجاد لکه در پوست شما شوند، بنابراین هفت تا ده روز قبل و بعد از اسکلروتراپی باید مصرف آنها را متوقف کنید. از پزشک در مورد سایر داروهای آنتی بیوتیکی که ممکن است مصرف کنید بپرسید یا دستورالعمل‌های ایمن برای قطع این داروها بخواهید. اگر قبل از انجام اقدامات تهاجمی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 2. به مدت 48 ساعت قبل و بعد از اسکلوتراپی از آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی استفاده نکنید. این داروها ممکن است مانع از عملکرد عامل اسکلروزشونده شوند یا باعث خونریزی بیشتر شما شوند. مصرف استامینوفن اشکالی ندارد. قبل از اینکه مصرف هر دارویی را متوقف کنید، از پزشک خود دستورالعمل‌های خاص را بخواهید.
 3. پردنیزون باعث کاهش اثربخشی عامل اسکلروزکننده می‌شود. از پزشکی که پردنیزون شما را تجویز کرده است بپرسید که آیا می‌توانید با خیال راحت مصرف آن را 48 ساعت قبل از درمان اسکلروتراپی خود متوقف کنید یا نه.

سایر دستورالعمل‌ها قبل از عمل:

 • قبل یا بعد از اسکلروتراپی هیچ لوسیونی روی پاهای خود نمالید.
 • برای انجام عمل خود یک شلوار کوتاه همراه داشته باشید.
 • اگر جوراب‌های فشرده (جوراب‌های ساپورت) از درمان‌های قبلی دارید، آن‌ها را با خود بیاورید تا پس از عمل از شما حمایت کافی کند.
اسکلرو تراپی پوست
اسکلرو تراپی پوست

اسکلروتراپی چطور انجام می‌شود؟

پزشک شما اسکلروتراپی را در مطب خود انجام می‌دهد. او ممکن است از سونوگرافی برای کمک به پیدا کردن سیاهرگ مناسب برای درمان استفاده کنند. درمان اسکلروتراپی حدود 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. بسته به محل رگ تحت درمان، به پشت یا شکم دراز خواهید کشید.

پزشک می‌تواند از بین چندین ماده شیمیایی موجود برای استفاده در اسکلوتراپی انتخاب کند. آنها ماده شیمیایی و غلظت مناسب آن را بر اساس اندازه رگ مورد درمان انتخاب می‌کنند. قبل از شروع، پزشک شما ممکن است یک تزریق آزمایشی را امتحان کند و کمی صبر کند تا مطمئن شود که واکنشی به آن نشان نمی‌دهید.

پزشک پوست و مو این مراحل را دنبال خواهد کرد:

 • ناحیه درمان را تمیز می‌کنند.
 • پوست را در اطراف محل تزریق می‌کشند. یک دستیار ممکن است از دستان خود برای کمک به این کار استفاده کند، در حالی که پزشک شما آماده می شود تا سوزن را در پوست شما قرار دهد.
 • یک محلول مایع یا فوم را مستقیماً با استفاده از سوزن‌های بسیار ظریف به رگ خونی تزریق می‌کنند.
 • احساس می‌کنید که سوزن پوست شما را نیشگون می‌گیرد و احتمالاً احساس سوزش خفیفی دارد. هنگامی که تزریق به داخل رگ‌های شما می‌رود، ممکن است احساس ناراحتی خفیفی داشته باشید. در وریدهای بزرگ‌تر، ممکن است برای یک یا دو دقیقه در طول تزریق احساس گرفتگی کنید.
 • تعداد رگ‌هایی که پزشک شما در یک جلسه درمان می‌کند به اندازه و محل رگ‌های شما و همچنین وضعیت کلی پزشکی شما بستگی دارد.

مراقبت بعد از اسکلروتراپی

پس از درمان، ممکن است پزشک از شما بخواهد که به مدت 15 دقیقه یا بیشتر دراز بکشید تا مطمئن شود که واکنش بدی نسبت به مواد تزریقی نشان نمی‌دهید. شما می توانید خودتان را به خانه برسانید. ممکن است به فعالیت‌های معمولی خود، به ویژه پیاده‌روی، بازگردید.

برای فشرده کردن عروق تحت درمان باید سه تا هفت روز از جوراب بافت یا پوشش فشاری استفاده کنید. جوراب‌های پشتیبان خریداری شده از فروشگاه‌های بزرگ ممکن است کارساز نباشند، بهتر است پزشک شما یک جوراب فشرده سنگین را تجویز کند.

به مدت 48 ساعت پس از عمل، این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

 • از مصرف آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهابی خودداری کنید. اگر برای تسکین درد به آن نیاز دارید، بهتر است استامینوفن مصرف کنید.
 • حمام آب گرم نگیرید یا در جکوزی و سونا ننشینید. اگر خواستید دوش بگیرید، آب باید خنک‌تر از حد معمول باشد.
 • محل‌های تزریق را با صابون ملایم و آب ولرم بشویید.
 • کمپرس داغ یا هر نوع گرما را روی نواحی تحت درمان قرار ندهید.
 • از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید (از جمله برنزه کردن و آفتاب گرفتن) خودداری کنید.
 • در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا سوال پس از عمل با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا اسکلروتراپی برای صورت هم انجام می‌شود؟

درمان اسکلوتراپی به جز واریس برای رگ‌های صورت هم قابل انجام است. در طول مشاوره اولیه، پزشک به دقت به رگ‌های صورت شما نگاه می‌کند و در عین حال پوست شما را نیز ارزیابی می‌کند. بر اساس نتایج آن ارزیابی، پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا اسکلوتراپی صورت گزینه خوبی است یا گزینه درمانی دیگری مانند لیزر درمانی، درمان با فرکانس رادیویی یا ترمولیز (درمان حرارتی) برای نیازهای شما مناسب‌تر است.

مهم نیست که کدام گزینه درمانی را انتخاب می‌کنید، کلید رسیدن به بهترین نتایج ممکن این است که مطمئن شوید پزشک شما در درمان رگ‌های صورت و استفاده از تکنیکی که برای درمان شما توصیه می‌شود با تجربه و ماهر است. درمان رگ‌های صورت نیاز به مجموعه مهارت‌های ویژه و سطح بالایی از تخصص دارد تا از ایجاد اسکار و سایر عوارض جانبی جلوگیری شود و اطمینان حاصل شود که نتایج مورد نظر خود را دریافت می‌کنید.

اسکلروتراپی واریس پا
اسکلروتراپی واریس پا

مزایای اسکلروتراپی چیست؟

مزایای اسکلروتراپی عبارتند از:

 • بدون بیهوشی و با فشرده سازی کافی از باند روی رگ، درد کمی وجود دارد. فشرده سازی همچنین ممکن است به کبودی و تورم کمک کند.
 • نتایج خوب برای اکثر افراد: اسکلروتراپی به ویژه در رگ‌های واریسی کوچکتر خوب عمل می‌کند. یک جلسه ممکن است حدود 50 تا 80 درصد وریدهای تزریق شده را از بین ببرد. در حدود 10 درصد موارد، اسکلوتراپی جواب نمی‌دهد. اگر این اتفاق بیفتد، پزشک شما می‌تواند راه حل‌های مختلف یا روش متفاوتی مانند لیزر درمانی را امتحان کند.
 • نتایج نسبتاً سریع برای رگهای کوچک: رگ‌های عنکبوتی معمولاً در عرض سه تا شش هفته به درمان پاسخ می‌دهند، اما برای رگ‌های بزرگ‌تر ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد.
 • با درمان موفقیت آمیز، رگ‌های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی دوباره ظاهر نمی‌شوند. با این حال، ممکن است برای رگ‌های واریسی جدیدی که ایجاد می‌شوند به درمان نیاز داشته باشید.

عوارض اسکلروتراپی واریس چیست؟

اسکلوتراپی بیشتر از جراحی برای رگ‌های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی طول می‌کشد. همچنین می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. عوارض اسکلروتراپی واریس پا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. رگهای تزریق شده بزرگ‌تر ممکن است برای چندین ماه توده یا سفت شوند.
 2. قرمزی محل ورود سوزن که باید ظرف چند روز از بین برود.
 3. خطوط یا لکه‌های قهوه ای روی پوست در محل تزریق که معمولاً در عرض سه تا شش ماه از بین می‌روند. با این حال، در حدود 5٪ مواقع، آنها می‌توانند دائمی شوند.
 4. کبودی در محل تزریق ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد.
 5. رگ‌های خونی ریز ممکن است در ناحیه تحت درمان ایجاد شوند. ممکن است روزها یا هفته‌ها پس از اسکلروتراپی ظاهر شوند، اما باید در عرض چند ماه محو شوند. معمولاً نیازی به درمان بیشتر ندارند.
 6. واکنش‌های آلرژیک به ماده شیمیایی تزریق شده ممکن است در زمان تزریق رخ دهد و به ندرت جدی باشد. علائم شامل خارش و تورم است.

سایر عوارض جانبی به ندرت پس از اسکلوتراپی ایجاد می‌شود. اگر هر یک از این عوارض نادر را دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • التهاب (تورم) در پنج اینچ از کشاله ران شما.
 • تورم ناگهانی در پای شما.
 • ایجاد زخم‌های کوچک در محل تزریق.
 • رگه‌های قرمز، به خصوص در ناحیه کشاله ران شما.
عوارض اسکلروتراپی
عوارض اسکلروتراپی

آیا اسکلروتراپی درد دارد؟

ممکن است زمانی که محلول تزریق می‌شود سوزش خفیفی را حس کنید، اما این سوزش خیلی زود از بین می‌رود. بسیاری از افرادی که روش اسکلروتراپی را انجام داده‌اند گفته‌اند که بر خلاف تصورشان این روش با درد همراه نیست. همچنین انجام این روش نیاز به بیوشی ندارد.

نقاهت بعد از اسکلروتراپی چقدر طول می‌کشد؟

بهبودی پس از اسکلروتراپی زیاد طول نمی‌کشد؛ پس از درمان، می‌توانید به خانه بروید و به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. پیاده‌روی آرام برای بهبودی شما مفید است، بنابراین اگر پزشک شما آن را توصیه کرد تعجب نکنید.

نتایج اسکلروتراپی را چه زمانی مشاهده می‌کنید؟

نتایج اسکلروتراپی برای وریدهای واریسی کوچک یا وریدهای عنکبوتی معمولاً در 3 تا 6 هفته ظاهر می‌شود. وریدهای بزرگتر ممکن است 3 تا 4 ماه طول بکشد. با این حال، ممکن است برای رسیدن به نتایج مورد نظر به بیش از یک جلسه درمان نیاز داشته باشید.

وریدهایی که به درمان پاسخ می‌دهند معمولاً عود نمی‌کنند. اما رگ‌های جدید ممکن است ظاهر شوند. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که برای ویزیت بعدی حدود یک ماه پس از عمل برای دیدن نتایج مراجعه کنید. ممکن است به جلسات بیشتری نیاز داشته باشید. به طور کلی، قبل از انجام یک جلسه اسکلروتراپی دیگر باید حدود شش هفته صبر کنید.

چه کسانی نباید اسکلروتراپی انجام دهند؟

اگر شرایط زیر را دارید، شما واجد شرایط اسکلروتراپی نیستید:

 • دارای ترومبوز ورید عمقی فعال یا ترومبوز ورید سطحی (لخته شدن خون)
 • افراد باردار قبل از انجام اسکلروتراپی باید حداقل سه ماه پس از زایمان صبر کنند.
 • بانوان شیرده
 • کسانی که قادر به بلند شدن از جای خود نیستند.

در صورت مصرف قرص‌های ضد بارداری همچنان می‌توانید اسکلرو تراپی کنید. اگر در گذشته لخته خون داشته‌اید، بسته به علت ایجاد لخته و میزان جدی بودن آن، ممکن است بتوانید اسکلوتراپی انجام دهید.

در بیشتر موارد، پزشک اسکلروتراپی را روی سیاهرگی که ممکن است برای روش‌های بای پس جراحی آینده، نیاز داشته باشید، انجام نمی‌دهد (مگر اینکه آن رگ از قبل غیرقابل استفاده باشد).

بهتر است که با پزشک خود در مورد اینکه درمان اسکلروتراپی برای شما موفقیت آمیز خواهد بود یا نه صحبت کنید. برخی از افراد با انتظارات بالا از نتایج خود ناامید می‌شوند. دانستن اینکه چه انتظاری دارید می‌تواند به شما کمک کند از احساس ناامیدی جلوگیری کنید. همچنین باید بدانید که نتایج آنی نیستند.(1)

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

به احتمال زیاد یک یا دو ماه پس از درمان اسکلرو تراپی برای ویزیت بعدی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. ممکن است معاینه فیزیکی، آزمایش خون یا تصویربرداری داشته باشید. اگر چندین درمان انجام می‌دهید، ممکن است جلسه بعدی خود را دو یا سه ماه پس از اولین درمان انجام دهید.

هزینه اسکلروتراپی واریس پا چقدر است؟

هزینه اسکلروتراپی بستگی به شرایط بیمار و جلسات تراپی دارد و هزینه اسکلروتراپی واریس پا بعد از معاینه و بررسی وضعیت فرد تعیین خواهد شد. توصیه می‌شود صرفا برای ارزان بودن قیمت اسکلروتراپی به کلینیک‌های غیرمعتبر مراجعه نکنید و قبل از انجام، خوب تحقیق کنید.

بیشتر بخوانید:

جمع بندی

زندگی با رگ‌های واریسی ممکن است سخت باشد، اما اسکلوتراپی برای بسیاری از افراد موثر است. گفتگو با پزشک به شما کمک می‌کند تا گزینه‌های درمانی خود را درک کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا اسکلروتراپی برای شما مناسب است یا خیر. خوب است بدانید که از این روش چه انتظاری دارید. برای بهترین نتیجه، حتماً تمام دستورالعمل‌های پزشک خود را قبل و بعد از اسکلروتراپی دنبال کنید.

کلینیک تخصصی پوست و مو جردن به عنوان یک مرکز زیبایی معتبر و قانونی می‌تواند این درمان را به شما عزیزان ارائه دهد. این کلینیک با در اختیار داشتن تیم متخصص پزشکی با مدیریت دکتر نیلفروش زاده و همچنین جدیدترین و بهترین دستگاه‌های اروپایی و آمریکایی، بهترین گزینه برای دریافت خدمات زیبایی و درمانی است.

سوالات متداول اسکلروتراپی

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها