پاک کردن تاتو با لیزر
پاک کردن تاتو با لیزر

این روزها تتو کردن بدن رواج زیادی پیدا کرده و درصد زیادی از آدم‌ها حداقل یک تتو روی بدن خود دارند. درج طرح‌های زیبا روی قسمت‌های مختلف بدن یا صورت می‌تواند کار لذت‌بخشی باشد اما یکی از مشکلات این کار این است که ممکن است فرد بعد از مدتی از تتو یخود خسته یا پشیمان شود. اما پاک کردن تتو کاری نیست که خود فرد به راحتی قادر به انجامش باشد. از همین رو، روش پاک کردن تاتو با لیزر رواج و محبوبیت زیادی یافته و به عنوان کلیدی برای حل این مشکل مطرح شده است.

اما پاک کردن تتو با لیزر چطور انجام می‌شود؟ چه آمادگی نیاز دارد؟ آیا این روش عوارض جانبی دارد؟ چقدر طول می‌کشد که محل بهبود یابد؟ در این نوشته از مجله زیبایی کلینیک جردن به طور کامل این موضوع را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

پاک کردن تاتو با لیزر چیست؟

درمان لیزری برای پاک کردن خالکوبی یا تتو در طول سال‌ها به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است و پاک کردن تتوهای ناخواسته را آسان‌تر و بی دردسرتر کرده است. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که حذف کامل تاتو در بسیاری از موارد دشوار است، به خصوص برای افرادی که پوست تیره یا تتوهای چند رنگ دارند.

لیزرها از نوعی انفجار قدرتمند انرژی برای تقسیم رنگدانه‌های تتو به ذرات ریز استفاده می‌کنند که به راحتی پاک می‌شوند. برای هر رنگ جوهر از انواع مختلفی از لیزر استفاده می‌شود. طیف کاملی از لیزرها برای درمان رنگ‌های مختلفی از تتو وجود دارد(1).

آمادگی قبل از پاک کردن تتو با لیزر

اگر به پاک کردن تاتو با لیزر فکر می‌کنید، ابتدا باید با یک پزشک متخصص پوست برای مشاوره در مورد اهداف زیبایی خود ویزیت داشته باشید. همچنین در مورد سابقه پزشکی خود، از جمله جراحی‌های قبلی، مشکلات سلامتی حال و گذشته، داروهای مصرفی، و همچنین مکمل‌های غذایی و گیاهی که مصرف می‌کنید یا زمانی مصرف کرده‌اید، صحبت خواهید کرد.

در طول جلسه مشاوره در مورد خطرات، مزایا و نتایج احتمالی حذف تاتو با لیزر صحبت خواهد شد. همچنین برای مقایسه نتایج قبل و بعد ممکن است عکس‌هایی گرفته شود.

تعداد جلسات درمانی که نیاز دارید به سن، اندازه و رنگ (های) تاتوی شما بستگی دارد. رنگ پوست شما و همچنین عمق رنگدانه تتو نیز بر تکنیک پاک کردن تأثیر می‌گذارد(2).

مراقبت‌های قبل از پاک کردن تاتو با لیزر

 • پیش از انجام این کار باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:
 • دو تا چهار هفته قبل از درمان، پوست خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید.
 • دو تا چهار هفته قبل از درمان از برنزه کردن پوست با استفاده از محصولات برنزه کننده خودداری کنید.
 • یک روز قبل از انجام رفع تتو با لیزر، موهای ناحیه درمان را اصلاح کنید.
 • نیم ساعت قبل از انجام این روش، از مواد بی حس کننده روی پوست خود استفاده کنید.
 • محصولات بهداشتی آرایشی که امکان بروز آلرژی دارند را در محل مورد نظر استفاده نکنید.
 • هرگونه مواد آرایشی یا بهداشتی را پیش از پاک کردن تتو با لیزر، از ناحیه مورد نظر پاک کنید.

پاک کردن تاتو با لیزر چطور انجام می‌شود؟

به طور کلی، این چیزی است که باید در طول جلسه حذف تاتو با لیزر انتظار داشته باشید:

 1. به شما یک جفت سپر محافظ چشم داده می‌شود.
 2. تکنسین واکنش پوست شما به لیزر را آزمایش می‌کند تا موثرترین درجه لیزر برای درمان را تعیین کند.
 3. تکنسین از لیزر برای عبور پالس‌های نور شدید از لایه‌های بالایی پوست شما استفاده می‌کند که فقط توسط رنگدانه تاتو جذب می‌شود.

لیزرها خالکوبی‌ها را با شکستن رنگدانه‌ها با یک پرتو نور با شدت بالا پاک می‌کند. رنگدانه خالکوبی سیاه تمام طول موج های لیزر را جذب می‌کند و آن را به رنگ ساده‌تری برای پاک شدن تبدیل می‌کند. اینکه چه نوع لیزری برای حذف رن‌ های دیگر انتخاب می شود بر اساس رنگ رنگدانه متفاوت است.

تتوهای کوچک‌تر به پالس‌های کمتری نیاز دارند در حالی که تتوهای بزرگ‌تر برای پاک شدن نیاز به تعداد بیشتری دارند. در هر صورت، برای خلاص شدن از شر یک تاتو، چندین درمان لازم است. پس از هر بار مراجعه، تاتوی شما باید به تدریج سبک‌تر شود.

حذف خالکوبی با لیزر کمی درد دارد، اما اکثر بیماران نیازی به بیهوشی ندارند. بسته به محل تتو خود، ممکن است بخواهید از قبل از کرم بی حسی موضعی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:

چند جلسه برای پاک کردن تاتو با لیزر نیاز است؟

در حالی که بسیاری از بیماران می‌خواهند تعداد دقیق درمان‌های مورد نیاز خود را بدانند، پیش‌بینی این امر دشوار است. تعداد جلسات مورد نیاز به عوامل مختلفی از جمله اندازه تاتو، رنگ، محل، قدمت تاتو و میزان جوهر موجود در پوست بستگی دارد.

برخی از بیماران می‌توانند درمان خود را با 5 تا 10 جلسه کامل کنند. با این حال، بسیاری از بیماران به جلسات درمانی اضافی نیاز دارند که در برخی موارد تا 20 جلسه نیز می‌رسد. به طور معمول، جلسات درمانی با فاصله شش تا هشت هفته برنامه ریزی می‌شود. پاک کردن خالکوبی‌های روشن و رنگارنگ سخت‌ترین است و اغلب به بیشترین جلسات نیاز دارد.

پاک کردن تتو با لیزر
پاک کردن تتو با لیزر

آیا پاک کردن تاتو با لیزر عوارض جانبی دارد؟

لیزر درمانی اغلب ایمن‌تر از بسیاری از روش‌های حذف تاتو مانند برداشتن، درم ابریژن یا سالابریژن است، زیرا لیزر درمانی به طور انتخابی رنگدانه‌های خالکوبی را درمان می‌کند. و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. با این حال، شما باید این عوامل را در تصمیم خود در نظر بگیرید:

 1. ناحیه حذف خالکوبی شما در معرض خطر عفونت است. و احتمال کمی وجود دارد که اسکار داشته باشید.
 2. گاهی بعید است که خالکوبی شما به طور کامل پاک شود. در بسیاری از موارد، برخی از رنگ‌ها ممکن است به طور موثرتری نسبت به سایرین حذف شوند. برای مثال خالکوبی‌های آبی و سیاه به خوبی به لیزر درمانی پاسخ می‌دهند.
 3. ممکن است در نهایت دچار هیپوپیگمانتاسیون شوید، به این معنی که پوستی که تحت درمان قرار می‌گیرد رنگ پریده‌تر از پوست اطراف آن باشد. همچنین ممکن است هیپرپیگمانتاسیون داشته باشید که پوست آسیب دیده را تیره‌تر از بقیه پوست شما می‌کند.
 4. تتوهای زیبایی مانند خط لب، خط چشم و ابرو ممکن است در واقع پس از درمان تیره‌تر شوند. آنها با گذشت زمان به مرور محو می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از پاک کردن تاتو با لیزر

بعد از پاک کردن تتو با لیزر نکات مراقبتی زیر را در نظر داشته و رعایت کنید:

 • تا 48 ساعت بعد از لیزر از دارو و موادی که پوست را حساس می‌کند استفاده نکنید، مثل هیدروکینون و لایه بردارها.
 • تمیز نگه داشتن ناحیه تا حد امکان با شستن و استفاده از پماد وازلین برای چند روز برای بهبودی بسیار مهم است.
 • باید حدود یک هفته پس از درمان، ناحیه مورد نظر با بانداژ تمیز و استریل پوشانده شود تا زمانی که پوست بهبود یابد.
 • روز بعد از لیزر می‌توانید دوش بگیرید اما به هیچ عنوان روی ناحیه را لیف نکشید.
 • اگر در ناحیه لیزر زخم ایجاد شده بود، آن را دستکاری نکنید و نکَنید، چون جای لک آن ممکن است باقی بماند.
 • از قرارگیری در معرض نور خورشید بپرهیزید و در صورت بیرون رفتن حتما از ضد آفتاب با اس پی اف بالای 30 استفاده کنید.

کلینیک پاک کردن تتو

در این نوشته سعی کردیم درباره پاک کردن تاتو با لیزر و تمامی جزئیات و جوانب آن صحبت کنیم. همانطور که اشاره کردیم این کار نیاز به چندین جلسه درمانی و مراقبت و توجه دارد. اما نکته مهمی که باید در نظر بگیرید انتخاب یک کلینیک معتبر و پزشک باتجربه برای انجام این روش است. کلینیک زیبایی جردن با بهره‌گیری از مدرن‌ترین دستگاه‌های اروپایی و آمریکایی و همچنین پزشکان متخصص و مجرب، سابقه خوبی در جلب رضایت مشتریان داشته است. برای انجام لیزر و انواع خدمات زیبایی می‌توانید از طریق این کلینیک معتبر اقدام نمایید.

سوالات متداول