لیزر کیوسوئیچ
لیزر کیوسوئیچ

لیزردرمانی از جمله لیزر کیوسوئیچ در بسیاری از زمینه‌های درمانی و زیبایی استفاده می‌شود. لیزر درمانی استانداردی طلایی برای پاک کردن خالکوبی است. علاوه بر این، لیزر اثربخشی بالایی در درمان ملاسما، تلانژکتازی و فوتوپیری نشان داده است. توانایی تنظیم پارامترهای دقیق لیزر مانند طول یا انرژی پرتو، امکان کنترل دقیق ناحیه تحت درمان را فراهم می‌کند و خطر عوارض جانبی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

اما لیزر کیوسوئیچ دقیقا چیست؟ برای چه مواردی استفاده می‌شود؟ چه مزایایی دارد؟ چه کاربردی دارد و برای چه کسانی مناسب است؟ آیا درد و عوارض به همراه دارد؟ در این نوشته از مجله زیبایی کلینیک جردن این روش را به شما معرفی می‌کنیم و تمامی سوالات را پاسخ می‌د‌هیم. با ما همراه باشید.

لیزر کیوسوئیچ چیست؟

لیزرهای سوئیچ کیو (یاقوت، الکساندریت و گارنت آلومینیوم ایتریوم دوپ شده با نئودیمیم) با مدت زمان پالس 10 تا 9 ثانیه از سایر لیزرها متمایز می‌شوند. دقت بالای این لیزر باعث می‌شود میزان آسیب به بافت‌های اطراف به حداقل برسد. ملانین و هموگلوبین متعلق به مولکول‌هایی هستند که دارای بالاترین قابلیت جذب تابش لیزر مشتق از سوئیچ Q هستند.

این لیزرها را به طور گسترده در حذف خالکوبی یا درمان ملاسما، اونیکومیکوزیس، تلانژکتازی و پیری پوست استفاده می‌کنند. کارایی و توانایی و همچنین ایمنی لیزر کیو سوئیچ در ردمان ضایعات پوستی و یزرجلدی و پاک کردن تاتو و غیره، نسبت به لیزرهای دیگر خیلی بیشتر است(1).

عکس لیزر کیوسوییچ
عکس لیزر کیوسوییچ

لیزر کیوسوئیچ چه کاربردهایی دارد؟

طیف کاربرد لیزر Q-switched عمدتاً شامل ضایعات پوستی و زیر جلدی است. در اینجا کاربردهای رایج این لیزر را به شما معرفی می‌کنیم.

درمان قارچ ناخن

اونیکومیکوزیس یک عفونت ناخن است که توسط قارچ‌ها از جمله درماتوفیت‌ها، اندومیست‌ها و کپک‌ها ایجاد می شود. علاوه بر این، یکی از شایع‌ترین ضایعات است که 17 تا 40 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شایع ترین نشانه های اونیکومیکوز شامل تغییر رنگ و سطح نامنظم صفحه ناخن است.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) استفاده از لیزر را به عنوان درمان کمکی برای اونیکومیکوزیس تایید کرده است. لیزرهای 532 نانومتری و 694 نانومتری سوئیچ کیو در از بین بردن ضایعات قارچی موثر به نظر می‌رسد. لیزرهای مورد استفاده در درمان اونیکومیکوز، صفحه ناخن را تمیز کرده و رشد آن را تحریک می کند. بسیاری از مطالعات تأیید کردند که لیزرها همراه با دارو درمانی استاندارد به نتایج درمانی عالی می رسند.

درمان ملاسما

ملاسما لک‌هایی است که بر روی پوست در معرض نور خورشید به ویژه در صورت ظاهر می‌شود. تغییرات بافتی در اپیدرم، درم و ماتریکس خارج سلولی رخ می‌دهد. اشعه ماوراء بنفش عوامل ژنتیکی و هورمون های جنسی بر بروز این لک‌ها تاثیر دارند. درمان ملاسما شامل محافظت از نور بالا، لایه برداری شیمیایی، عوامل روشن کننده پوست، نور و لیزر درمانی است. مطالعات متعددی اثربخشی لیزرهای سوئیچ کیو را در درمان اپیدرم و هیپرپیگمانتاسیون درم تایید کرده‌اند. این لیزر می‌تواند در کاهش لک‌های پوستی موثر باشد.

پاک کردن خالکوبی

خالکوبی یا تتو شکلی از تزیین بدن است که با وارد کردن رنگ به درم به منظور رنگدانه‌دار کردن قسمتی از پوست انجام می شود. با این وجود ممکن است به هر دلیلی فرد از تاتو بدن خود پشیمان شده و مایل به پاک کردن آن شود. از طرفی، بسته به رنگ رنگدانه تاتو، ممکن است عوارض مختلفی ایجاد شود. رنگدانه قرمز یک هیپرکراتوز مشخصه، واکنش زخم، اگزانتما و کهیر را نشان می‌دهد. از سوی دیگر، خالکوبی سیاه ممکن است با ضایعات ندولار-پاپولار ظاهر شود.

پاک کردن تتو با لیزر از روی پوست بر اساس تجزیه مولکول‌های رنگ است. لیزرها از پدیده ترمولیز فتوسکتیو برای حذف رنگدانه واقع در درم استفاده می کنند. حذف خالکوبی با لیزرهای نانوثانیه، یاقوت، الکساندریت،Q-switched و لیزرهای پیکوثانیه انجام می‌شود. لیزرهای کیو سوئیچ به دلیل کارایی و ایمنی بالا استانداردی طلایی در پاک کردن تاتو هستند.

پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ
پاک کردن تاتو با لیزر کیوسوئیچ

درمان تلانژکتازی و همانژیوم

تلانژکتازی‌ها در نتیجه افزایش فشار خون در شریان های مویرگی ایجاد می‌شوند که منجر به اتساع دائمی آنها می شود. عوامل مستعد کننده برای ایجاد تلانژکتازی عمدتاً نارسایی گردش خون، فشار خون بالا، بیماری کبدی و همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید، استفاده از سولاریوم، دمای پایین و بالای هوا است.

روش های ترجیحی درمان تلانژکتازی اسکلروتراپی، داروهای حاوی 6 مرکاپتوپورین و لیزر درمانی است. برای بهینه ترین نتایج، باید از درمان ترکیبی متشکل از لیزر درمانی با اسکلروتراپی استفاده شود. لیزرهای سوئیچ کیو نتایج بهینه را با محدوده ایمنی بالا ارائه می دهند.

جوانسازی و رفع پیری پوست

پیری پوستی ناشی از آسیب پوستی ناشی از اشکال فعال اکسیژن است. رادیکال‌های آزاد به دلیل قرار گرفتن در معرض اشعه UV ظاهر می شوند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر پیری پوست تاثیر دارد. شایع ترین ضایعات پوستی مرتبط با پیری پوست شامل چین و چروک و لک است که به طور رضایت بخشی به درمان لیزر Q-switched پاسخ می‌دهد.

کاربرد لیزر کیوسوئیچ
کاربرد لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ چطور کار می‌کند؟

برندهای مختلفی از لیزرهای سوئیچ کیو وجود دارد، از جمله لیزرهای Nd:YAG ، لیزرهای روبی سوئیچ کیو، لیزر الکساندرایت با سوئیچ کیو، و لیزرهای الکساندرایت پیکو ثانیه.

لیزرهای سوئیچ کیو در طول موج‌های مختلف موجود هستند. از نظر حذف خالکوبی و هایپرپیگمانتاسیون، لیزرهای سوئیچ کیو با طول موج های 1064 نانومتر و 532 نانومتر سودمندترین هستند. طول موج‌های طولانی‌تر به عمق پوست نفوذ می‌کنند.

به عنوان مثال، از آنجایی که جوهر سیاه تاتو در لایه اپیدرم (دوم) پوست رسوب می‌کند، برای برداشتن آن به طول موج 1064 نانومتر نیاز است. از سوی دیگر، کک و مک‌ها تجمع ملانین در لایه پوستی (اول) پوست هستند، بنابراین لیزر 532 نانومتری برای درمان آنها مناسب‌تر است.(2)

جوانسازی با لیزر کیوسوئیچ
جوانسازی با لیزر کیوسوئیچ

مزایای لیزر کیوسوئیچ چیست؟

این لیزر می‌تواند در موارد بسیاری استفاده شده و مفید واقع شود. در این قسمت به طور کلی به مزایای متعدد لیزر Q Switched اشاره می‌کنیم:

 • درمان ملاسما
 • از بین بردن لکه های صورت
 • از بین بردن کک و مک
 • رفع لکه‌های ناشی از جای جوش
 • پاک کردن تاتو
 • درمان قارچ ناخن
 • از بین بردن خال‌های مادرزادی
 • ایمنی و کم خطر بودن

عوارض لیزر کیوسوئیچ چیست؟

لیزرهای Q-switched ایمنی بالایی دارند. با این حال در برخی موارد ممکن است تنها چند اثر نامطلوب را ارائه دهند. شایع ترین عوارض لیزر کیوسوئیچ عبارتند از:

 1. هیپرپیگمانتاسیون یا هیپوپیگمانتاسیون: درمان اولی شامل استفاده از کرم هیدروکینون، رتینوئیدها یا لایه برداری است. مورد دوم شامل استفاده از لیزر اگزایمر زنون کلرید 308 نانومتر است.
 2. آسیب حرارتی: در موارد نادری بروز تاول و سوختگی را برای حذف خالکوبی گزارش کرده‌اند. استفاده از وازلین و چسب بر روی تاول‌ها می‌تواند اثربخش باشد.
 3. واکنش های آلرژیک: این واکنش‌ها عمدتاً در حین پاک کردن خالکوبی با لیزر Q-switched رخ می‌دهد. درمان شامل استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی یا سیستمیک و داروهای آنتی هیستامین است.

چه کسانی نمی‌توانند از لیزر کیوسوئیچ استفاده کنند؟

برخی از افراد به خاطر شرایطی که دارند نمی‌توانند از لیزر کیوسوئیچ استفاده کنند، مانند:

 • خانم‌های باردار
 • افرادی که سابقه تبخال دارند
 • افرادی که سابقه کلوئید دارند
لیزر کیو سوئیچ صورت
لیزر کیو سوئیچ صورت

مراقبت‌های قبل از لیزر کیوسوئیچ

قبل از درمان با لیزر کیوسوئیچ این نکات مراقبتی را رعایت کنید:

 • موهای ناحیه مورد نظر را از یک روز قبل از انجام لیزر بتراشید.
 • از سه روز قبل از لیزر از کرم مطوب کننده در نواحی مورد نظر استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم و برنزه کردن پوست قبل از لیزر بپرهیزید.
 • از دو هفته قبل از لیزر از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین خودداری کنید.
 • قبل از انجام لیزر پوست را از هر گونه مواد آرایشی و بهداشتی و یا تعریق تمیز کنید.

مراقبت‌های بعد از لیزر کیوسوئیچ

بعد از درمان با لیزر کیو سوئیچ این نکات مراقبتی را رعایت کنید:

 • تا یک روز بعد از درمان، نواحی تحت درمان را نشویید.
 • پمادها و کرم‌های تجویز شده پزشک را طبق دستورالعمل استفاده کنید.
 • بعد از رفع تورم و قرمزی ناحیه، از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
 • تا یک هفته از انجام لایه برداری پوست و استفاده از این محصولات خودداری کنید.
 • هر روز پوست را به آرامی تمیز کرده و ضد آفتاب استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید اجتناب کنید.
 • آب کافی بنوشید و بدن را هیدراته نگه دارید.  
عکس دستگاه لیزر کیوسوئیچ جردن
عکس دستگاه لیزر کیوسوئیچ جردن

جمع بندی

در این نوشته سعی کردیم لیزر کیوسوئیچ و کاربردهای آن را به شما معرفی کنیم. همانطور که شاهد بودیم این لیزر می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای در درمان ضایعات پوستی و همچنین پاک کردن تاتو داشته باشد.

کلینیک زیبایی جردن با در اختیار داشتن دستگاه لیزر کیوسوئیچ افتخار ارائه این خدمات درمانی و زیبایی را به شما عزیزان دارد. این کلینیک با بهره‌گیری از پزشکان و متخصصان مجرب و دستگاه‌های به‌روز و مدرن اروپایی و آمریکایی همواره در ارائه خدمات با کیفیت به مشتری موفق بوده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها