ویروس HPV
87

ویروس HPV؛ انواع، علائم، پیشگیری و درمان

زمان مطالعه: 9 دقیقه

بیش از 30 گونه از ویروس HPV (پاپیلومای انسانی) می‌تواند بر اندام تناسلی شما تأثیر بگذارد. اینها شامل اشکال بی ضرر HPV، مانند آنهایی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند، هستند. فقط برخی از انواع HPV “پرخطر” در نظر گرفته می‌شوند زیرا می‌توانند به سرطان دهانه رحم پیشرفت کنند. واکسن HPV و انجام منظم پاپ اسمیر می‌تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

اما ویروس اچ پی وی چیست؟ آیا هر زگیلی HPV است؟ اچ پی وی چه ربطی به سرطان دهانه رحم دارد؟ چه کسانی به ویروس اچی پی وی مبتلا می‌شوند؟ علائم این ویروس چیست؟ چه تست‌هایی برای تشخیص آن وجود دارد؟ آیا اچ پی وی قابل درمان است؟ درمان اچ پی وی چگونه است؟ آیا می‌توان از ابتلا پیشگیری کرد؟

در این مقاله از مجله کلینیک جردن درباره این موضوع صحبت می‌کنیم و به تمامی سوالات مطرح شده پاسخ می‌دهیم. اگر می‌خواهید بیشتر در این باره بدانید، حتما تا پایان این نوشته با ما همراه باشید.

ویروس HPV چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس رایج است که می‌تواند قسمت‌های مختلف بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد، از جمله سویه‌های HPV که باعث ایجاد زگیل در دست‌ها، پاها، صورت و غیره می‌شوند. حدود 30 نوع HPV می‌تواند بر اندام‌های تناسلی شما، از جمله فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی، کیسه بیضه و همچنین مقعد شما تأثیر بگذارد.

HPV  که دستگاه تناسلی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، یک عفونت مقاربتی (STI) است که از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود. بسیاری از مردم از فکر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی می‌ترسند، اما اکثر گونه‌های HPV تناسلی بی‌ضرر هستند. مثل انواعی از HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود.

برخی از گونه‌های HPV پرخطر هستند و می‌توانند منجر به سرطان مانند سرطان دهانه رحم شوند. تشخیص زودهنگام و درمان معمولاً می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

آیا هر زگیلی  از ویروس HPV است؟

بله. و این می تواند گیج کننده باشد – به خصوص زمانی که سعی می‌کنید تفاوت بین HPV که باعث زگیل روی انگشت یا اندام تناسلی شما می‌شود و HPV که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود را درک کنید.

سویه‌های HPV که باعث ایجاد زگیل می‌شوند، از جمله زگیل تناسلی، آزاردهنده هستند. به هر حال، هیچ کس از زگیل خوشش نمی‌آید، مخصوصا در اندام تناسلی خود. با این حال، این نوع از HPV بی ضرر هستند. انواع HPV 6 و 11 اغلب باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. سایر انواع HPV باعث این موارد می‌شوند:

 • زگیل‌های مسطح
 • میخچه کف پا
 • زگیل‌های رایج
 • زگیل‌های پریونگال و زیر زبانی.

همه زگیل‌ها توسط ویروس HPV ایجاد می‌شوند، اما همه اشکال HPV باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند. نوع HPV که می تواند به سرطان تبدیل شود، زگیل ایجاد نمی‌کند. در مقاله‌ای جداگانه به انواع زگیل به طور کامل پرداخته‌ایم که می‌توانید مطالعه و مشاهده کنید: انواع زگیل + عکس و روش درمان

تست HPV
تست HPV

ویروس HPV چطور باعث سرطان دهانه رحم می‌شود؟

برخی از گونه‌های HPV (اغلب انواع 16 و 18) می‌توانند باعث تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم شوند، وضعیتی به نام دیسپلازی دهانه رحم. دهانه رحم شما سوراخ بین واژن و رحم شما است. در صورت عدم درمان، دیسپلازی دهانه رحم گاهی به سرطان دهانه رحم تبدیل می شود.

اگر زیر 30 سال دارید، بیشتر عفونت های HPV خود به خود برطرف می‌شوند. تا سن 30 سالگی، یافتن HPV در طی آزمایش پاپ اسمیر (آزمایشی که سرطان دهانه رحم را غربال می‌کند) می‌تواند تعیین کند که چند بار باید آزمایش بدهید. اگر آزمایش شما مثبت باشد، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشید و نیاز به آزمایش‌های مکرر داشته باشید.

گرفتن پاپ اسمیرهای منظم برای غربالگری سرطان دهانه رحم مهم است. اما مهم است که به خاطر داشته باشید که ابتلا به HPV یا دیسپلازی دهانه رحم لزوما به این معنی نیست که به سرطان مبتلا خواهید شد.

چه کسانی به ویروس HPV مبتلا می‌شوند؟

هر فردی در صورت داشتن رابطه جنسی یا تماس نزدیک پوست به پوست با شریک مبتلا به ویروس ممکن است به HPV مبتلا شود. به طور مشابه، هر فردی که به این ویروس مبتلا باشد، می‌تواند آن را در حین مقاربت، رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا سایر تماس‌های نزدیک تناسلی به شریک زندگی خود منتقل کند.

HPV  در زنان

به طور کلی، HPV بیشترین خطر را برای زنان دارد، زیرا HPV پرخطر در صورت عدم درمان می‌تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود. پاپ اسمیر و تست HPV می‌تواند تغییرات سلولی پیش سرطانی را زود تشخیص دهد تا از سرطان دهانه رحم شما جلوگیری کند. اشکال بی ضرر HPV همچنین می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی در زنان شود.

در خانم‌ها سایر موارد مانند لیزر موهای زائد و در موارد محدودی استخر اگر آلوده باشد ممکن است منجر به انتقال ویروس HPV شود. پس حتما نسبت به انتخاب کلینیک معتبر و رعایت موارد بهداشتی حساس باشید. بیشتر بخوانید: معرفی بهترین مرکز لیزر موهای زائد تهران

HPV در مردان

HPV  خطرات سلامتی کمتری برای مردان دارد. در مردان HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود، اما بیشتر عفونت‌ها خود به خود برطرف می‌شوند. اما اچ پی وی در مردان همچنین می‌تواند منجر به سرطان آلت تناسلی، مقعد، سر و گردن شود، اما این سرطان‌ها نادر هستند.

با این حال، اگر با سایر افراد مبتلا به اچ پی وی رابطه جنسی برقرار می‌کنید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به گونه‌های پرخطر HPV باشید که می‌توانند به سرطان تبدیل شوند. در این مورد، پزشک شما ممکن است آزمایش پاپ اسمیر مقعدی را توصیه کند. تست پاپ اسمیر مقعدی برای HPV آزمایش نمی‌کند، اما می‌تواند تغییرات سلولی را که ممکن است منجر به سرطان شود، آزمایش کند. از پزشک خود بپرسید که آیا باید آزمایش شوید یا نه.

صرف نظر از آناتومی باروری، مهم است که با واکسینه شدن و انجام رابطه جنسی ایمن از گسترش HPV جلوگیری کنید.

علت ابتلا به HPV چیست؟

HPV تناسلی از طریق تماس پوست به پوست در طول مقاربت، رابطه جنسی دهانی و مقعدی پخش می‌شود. اگر اندام تناسلی شما – از جمله فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی و کیسه بیضه، و همچنین راست روده و مقعد – با قسمت‌های بدن شریک آلوده تماس پیدا کند، می‌توانید آلوده شوید. انتقال ویروس از طریق تماس دست با دستگاه تناسلی مانند انگشتان دست و خود دست نیز امکان پذیر است اما این نوع انتقال احتمال کمتری دارد و کمتر مورد تحقیق قرار گرفته است.

علائم بیماری HPV چیست؟

بیماری اچ پی وی که بر اندام تناسلی شما تأثیر می‌گذارد معمولاً علائمی ایجاد نمی‌کند. هنگامی که علائم HPV ظاهر می‌شوند، شایع‌ترین علامت ویروس، زگیل در ناحیه تناسلی شماست. زگیل تناسلی توده‌های خشن و شبیه گل کلم هستند که روی پوست شما رشد می‌کنند. ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از آلوده شدن شما به HPV ظاهر شوند. زگیل تناسلی مثل همه انواع اچ پی وی مسری است اما معمولا بی ضرر است.

اشکال پرخطر HPV اغلب تا زمانی که به سرطان پیشرفت نکرده باشند، علائمی ایجاد نمی‌کنند. سرطان دهانه رحم شایع‌ترین نوع سرطان مرتبط با HPV است. انواع دیگر سرطان بسیار نادرتر هستند که عبارتند از:

 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان حنجره
 • سرطان واژن
 • سرطان ولو.

مهم است که به خاطر داشته باشید که داشتن HPV – حتی یک گونه پرخطر – به این معنی نیست که شما به این سرطان‌ها مبتلا خواهید شد، صرفاً ریسک سرطان با ابتلا به تایپ‌های پرخطر بالاتر است. نیازی به نگرانی نیست.

واکسن HPV
واکسن HPV

تشخیص HPV چگونه است؟

پزشک معمولاً فقط با نگاه کردن می‌تواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد. اشکال پرخطر HPV علائمی ایجاد نمی‌کنند، به این معنی که احتمالاً از طریق آزمایش پاپ اسمیر معمول یا آزمایش HPV در مورد عفونت مطلع خواهید شد.

 • پاپ اسمیر: آزمایش پاپ اسمیر سرطان دهانه رحم و سلول‌های پیش سرطانی را که در صورت عدم درمان ممکن است تبدیل به سرطان شوند (دیسپلازی دهانه رحم) را غربالگری می‌کند. سرطان دهانه رحم تقریباً همیشه توسط HPV پرخطر ایجاد می‌شود.
 • تست  HPV:  تست‌های HPV می‌توانند سویه‌های پرخطر ویروس را شناسایی کنند که در صورت عدم درمان ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شوند. هیچ آزمایش تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای شناسایی HPV بر روی فرج، واژن، آلت تناسلی، کیسه بیضه، رکتوم یا مقعد وجود ندارد. سرطان‌های مرتبط با HPV در این قسمت های بدن بسیار کمتر از سرطان دهانه رحم است.

روش‌های دیگری که می‌توانند سلول‌های غیرطبیعی را که احتمالاً توسط عفونت HPV ایجاد می‌شوند، شناسایی کنند عبارتند از:

 • کولپوسکوپی: اگر آزمایش پاپ اسمیر شما نشانه‌هایی از سلول های غیرطبیعی را نشان دهد یا اگر آزمایش HPV شما مثبت بود، ممکن است کولپوسکوپی را تجویز کنند. در طی این روش، یک ابزار به نام کولپوسکوپ، دهانه رحم شما را بزرگ می‌کند و سلول‌های غیرطبیعی را در معرض دید قرار می‌دهد. پزشک ممکن است سلول‌ها را بردارد و آنها را در آزمایشگاه برای علائم پیش سرطانی یا سرطان (بیوپسی) آزمایش کند.
 • بازرسی بصری با اسید استیک (VIA): پزشکان ممکن است از VIA در مناطق جغرافیایی بدون دسترسی به منابع مورد نیاز برای آزمایش پاپ اسمیر معمولی یا تست HPV استفاده کنند. با VIA، پزشک محلول مبتنی بر سرکه را روی دهانه رحم شما قرار می‌دهد. این محلول سلول‌های غیرطبیعی را سفید می‌کند تا شناسایی آنها آسان‌تر شود.

توصیه ما به شما برای تشخیص زگیل تناسلی، انجام تست HPV در آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی کیوان با سابقه چندین ساله است.

درمان اچ پی وی چگونه است؟

درمان‌ها نمی‌توانند بدن شما را از شر ویروس HPV خلاص کنند. آنها می‌توانند زگیل‌های قابل مشاهده در اندام تناسلی و سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم را از بین ببرند. درمان‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کرایوسرجری: انجماد زگیل یا از بین بردن سلول‌های غیر طبیعی با نیتروژن مایع.
 • روش برداشتن حلقه الکتروسرژیکال (LEEP): با استفاده از یک حلقه سیمی مخصوص برای برداشتن زگیل یا سلول‌های غیر طبیعی روی دهانه رحم.
 • الکتروکوتر: سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی.
 • لیزر درمانی: استفاده از نور شدید برای از بین بردن زگیل یا هر سلول غیر طبیعی.
 • بیوپسی مخروطی چاقوی سرد (کونیزاسیون): برداشتن یک قطعه مخروطی شکل از بافت دهانه رحم که حاوی سلول‌های غیر طبیعی است.
 • کرم تجویزی: استفاده مستقیم از کرم دارویی روی زگیل‌ها برای از بین بردن آنها. این کرم‌ها ممکن است شامل ایمیکیمود و پودوفیلوکس باشند.
 • تری کلرواستیک اسید (TCA): استفاده از یک درمان شیمیایی که زگیل را می‌سوزاند.

تنها تعداد کمی از افراد آلوده به HPV پرخطر، سلول‌های دهانه رحم غیرطبیعی ایجاد می‌کنند که نیاز به درمان دارند.(1)

بیشتر بخوانید:

چطور از HPV پیشگیری کنیم؟

تنها راه پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV پرهیز از رابطه جنسی پرخطر است. برای بسیاری از افراد، اهداف واقع بینانه‌تر شامل کاهش خطر ابتلا به HPV و پیشگیری از سرطان دهانه رحم و در عین حال لذت بردن از یک زندگی جنسی سالم است. با رعایت این نکات شما می‌توانید خطر ابتلا را کاهش دهید:

واکسن HPV را دریافت کنید

بهترین راه برای محافظت در برابر HPV این است که قبل از شروع فعالیت جنسی، واکسینه شوید. سه واکسن مورد تایید FDA برای جلوگیری از HPV وجود دارد. از سال 2017، تنها Gardasil9 در ایالات متحده موجود است. Gardasil9 از سویه‌های HPV که باعث سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی می‌شوند و شیوع بیشتری دارند جلوگیری می‌کند و برای همه افراد از سنین 9 تا 45 سال تأیید شده است. واکسن زدن می‌تواند از شما در برابر گونه‌های HPV محافظت کند که در معرض آن قرار نگرفته‌اید.

به طور منظم غربالگری و آزمایش شوید

تشخیص زودهنگام HPV و سلول‌های غیرطبیعی از سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند. شما باید آزمایش پاپ اسمیر را از سن 21 سالگی شروع کنید. بسته به نتایج، ممکن است هر یک تا سه سال یا بیشتر نیاز به یک پاپ دیگر داشته باشید. در سنین 30 تا 65 سالگی، ممکن است فقط به آزمایش پاپ اسمیر روتین، فقط آزمایشات معمول HPV یا ترکیبی از هر دو نیاز داشته باشید. اگر بیش از 65 سال سن دارید، ممکن است نیاز به غربالگری ادامه داشته باشید. با پزشک خود در مورد برنامه غربالگری که برای شما منطقی است صحبت کنید.

رابطه جنسی ایمن داشته باشید

کاندوم در پیشگیری از HPV کمتر از محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی که از طریق مایع منی یا مایع واژن منتشر می‌شوند، موثر هستند. با این حال، استفاده صحیح از آنها در هر بار رابطه جنسی می‌تواند خطر ابتلا به عفونت HPV را کاهش دهد.

از شریک خود محافظت کنید

به شریک خود اطلاع دهید که آیا HPV دارید یا نه، تا او نیز آزمایش شود. ممکن است لازم باشد در زمانی که برای زگیل تناسلی یا انواع پرخطر HPV تحت درمان هستید، رابطه جنسی را متوقف کنید. در مورد اقدامات احتیاطی که باید در مورد عفونت HPV انجام دهید، با پزشک خود صحبت کنید.

 پیشگیری از HPV
پیشگیری از HPV

جمع بندی

پیشگیری از ویروس HPV برای مبارزه با سرطان دهانه رحم ضروری است. به همین دلیل است که همه باید توصیه‌های پزشکان را برای واکسینه شدن دنبال کنند. اگر اخیراً متوجه شده‌اید که HPV دارید، تصور نکنید که به سرطان مبتلا خواهید شد. همه اشکال HPV مثل هم نیستند.

 ویروس HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود ممکن است باعث خجالت شود، اما این ویروس بی ضرر است. بدن شما می‌تواند با بیشتر عفونت‌های HPV مقابله کند. در مواردی که بدن شما نمی‌تواند با عفونت مبارزه کند، پزشک شما می‌تواند تغییرات سلولی در دهانه رحم شما را کنترل کند. انجام منظم پاپ اسمیر و تست HPV طبق توصیه می‌تواند از تبدیل شدن HPV به سرطان جلوگیری کند.

سوالات متداول ویروس HPV

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیماری پوستی

مقالات مرتبط