دستگاه لیزر الکساندرایت
92

آشنایی با دستگاه لیزر الکساندرایت

زمان مطالعه: 6 دقیقه

می‌توان گفت دستگاه لیزر الکساندرایت تقریبا معروف‌ترین دستگاه لیزر است. این دستگاه با ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعددی که دارد توانسته نتایج مطلوبی را برای مشتریان و کلینیک‌ها به ارمغان آورد.

در این نوشته از مجله زیبایی جردن نگاهی به دستگاه الکساندرایت خواهیم داشت. اینکه الکساندرایت دقیقا چیست و چطور کار می‌کند؟ موارد استفاده از این دستگاه چیست؟ لیزر با این دستگاه چطور انجام می‌شود؟ به چند جلسه لیزر با دستکاه الکساندرایت نیاز است؟ آیا لیزر با این دستگاه عوارض دارد؟ اگر می‌خواهید بیشتر با این دستگاه لیزر و ویژگی‌هایش آشنا شوید، تا پایان این نوشته از کلینیک جردن با ما همراه باشید.

لیزر چیست؟

لیزر (تقویت نور با انتشار تحریک شده تشعشع) با ساطع کردن طول موج نور پرانرژی عمل می‌کند که وقتی روی یک وضعیت پوستی خاص متمرکز شود گرما ایجاد می‌کند و سلول های بیمار یا فولیکول مو را از بین می‌برد. طول موج بر حسب نانومتر (nm) اندازه‌گیری می‌شود.

انواع مختلفی از لیزر برای استفاده موجود است. آنها توسط محیطی که پرتو لیزر را تولید می‌کند متمایز می‌شوند. هر یک از انواع مختلف لیزر، بسته به طول موج و میزان نفوذ آن، کاربرد خاصی دارد. این محیط نور یک طول موج خاص را هنگام عبور از آن تقویت می‌کند. این کار منجر به آزاد شدن یک فوتون نور در بازگشت به حالت پایدار می‌شود. مدت زمان پالس‌های نور بر کاربردهای بالینی لیزر در تأثیر می‌گذارد.

دستگاه لیزر الکساندرایت چیست؟

لیزر الکساندرایت که به لیزر الکس هم معروف است، لیزری است که در آن از کریستال الکساندریت به عنوان منبع یا محیط لیزر استفاده می‌شود. لیزر الکساندرایت طول موج خاصی از نور در طیف مادون قرمز (755 نانومتر) تولید می‌کند. این لیزر نور قرمز در نظر گرفته می‌شود.

لیزر الکساندرایت در حالت کیوسوئیچ نیز موجود است. سوئیچینگ کیو به تکنیکی اطلاق می‌شود که باعث می‌شود لیزر یک پرتو با شدت بالا در پالس‌های بسیار کوتاه تولید کند.

دستگاه لیزر الکساندرایت چگونه کار می‌کند؟

طول موج نور پرانرژی ساطع شده توسط لیزر به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود و به ناحیه مورد نظر خاص تابیده می‌شود. بنابراین لیزرهای الکساندرایت با فرآیند فتوترمولیز کار می‌کنند: این به معنای استفاده از نور برای گرم کردن یک ناحیه انتخاب شده است. لیزر الکساندرایت باعث تخریب بافتی بسیار دقیق ضایعه شده و بافت اطراف را بدون آسیب باقی می‌گذارد.

دستگاه الکساندرایت
دستگاه الکساندرایت

دستگاه لیزر الکساندرایت برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) طیف وسیعی از دستگاه‌های لیزر الکساندرایت را که نور مادون قرمز (طول موج 755 نانومتر) ساطع می‌کنند را برای اختلالات مختلف تأیید کرده است. اختلالات زیر را می‌توان با پرتوهای لیزر الکساندرایت درمان کرد.

ضایعات عروقی

رگ‌های عنکبوتی و نخی در صورت و پاها، برخی خال‌های مادرزادی عروقی (ناهنجاری‌های عروقی مویرگی). پالس‌های نور رنگدانه قرمز (هموگلوبین) را هدف قرار می‌دهند.

ضایعات رنگدانه‌ای

لکه‌های پیری، کک و مک، خال‌های مادرزادی رنگدانه‌ای مسطح (نایوی ملانوسیتی مادرزادی)، نایووس Ota و ملانوسیتوز پوستی اکتسابی .پالس‌های نوری ملانین را در عمق متغیر روی پوست یا داخل آن هدف قرار می‌دهند.

رفع موهای زائد

پالس‌های نور فولیکول مو را هدف قرار می‌دهند که باعث ریزش مو و به حداقل رساندن رشد بیشتر می‌شود. لیزر موهای زائد می‌تواند برای رفع موهای زائد در هر ناحیه‌ای از جمله زیر بغل، خط بیکینی، صورت، گردن، پشت، سینه و پاها استفاده شود.

به طور کلی برای موهای رنگ روشن تاثیر کمتری دارد، اما برای درمان موهای تیره در بیماران مبتلا به فیتزپاتریک نوع I تا III و شاید پوست نوع IV رنگ روشن مفید است. در بیمارانی که پوست برنزه یا تیره‌تر دارند، باید احتیاط زیادی ‌شود، زیرا لیزر می‌تواند ملانین را نیز از بین ببرد و در نتیجه لکه‌های سفید پوست ایجاد شود.

جهت مطالعه بیشتر:

پاک کردن خالکوبی

استفاده از لیزرهای الکساندرایت با سوئیچ کیو روند پاک کردن تاتو را بهبود بخشیده است و امروزه به عنوان استاندارد در نظر گرفته می‌شود. لیزر الکساندرایت برای حذف رنگدانه‌های سیاه، آبی و سبز استفاده می‌شود. درمان لیزری تاتو یا پاک کردن تاتو با لیزر شامل تخریب انتخابی مولکول‌های جوهر است که سپس توسط ماکروفاژها جذب شده و از بین می‌روند.

مدت زمان پالس کوتاه 50 تا 100 نانوثانیه به انرژی لیزر اجازه می‌دهد تا به طور موثرتری نسبت به لیزر با پالس طولانی‌تر به ذرات خالکوبی (تقریباً 0.1 میکرومتر) محدود شود.

در طول هر پالس لیزر باید انرژی کافی برای گرم کردن رنگدانه تا تکه تکه شدن تحویل داده شود. بدون انرژی کافی در هر پالس، امکان تکه تکه شدن رنگدانه و حذف خالکوبی وجود ندارد. خالکوبی‌هایی که به طور موثر توسط روش‌های درمانی دیگر پاک نشده‌اند، ممکن است به خوبی به لیزردرمانی پاسخ دهند، زیرا درمان قبلی باعث ایجاد اسکار یا آسیب پوستی بیش از حد نشده است.

دستگاه لیزر الکساندرایت همچنین ممکن است برای بهبود چین و چروک در پوست‌های پیر شده استفاده شود.

لیزر الکساندرایت برای موهای زائد بدن
لیزر الکساندرایت برای موهای زائد بدن

لیزر با دستگاه لیزر الکساندرایت چطور انجام می‌شود؟

مهم است که قبل از درمان، پزشک تشخیص درست دهد، به ویژه هنگامی که ضایعات رنگدانه‌ای هدف قرار می‌گیرند، تا از درمان نادرست انواع سرطان پوست مانند ملانوم جلوگیری شود. موارد زیر روش انجام و مراقبت‌های بعد از درمان با لیزر الکساندریت است:

 • بیمار باید در طول جلسه درمان از محافظ چشم متشکل از یک پوشش یا عینک غیر شفاف استفاده کند.
 • درمان شامل قرار دادن یک هندپیس روی سطح پوست و فعال کردن لیزر است. بسیاری از متقاضیان هر پالس را به گونه ای توصیف می‌کنند که احساس می‌شود یک نوار لاستیکی روی پوست می‌خورد یا پوست به اصطلاح سوزن سوزن می‌شود.
 • می‌توان یک کرم بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر اعمال کرد اما معمولاً لازم نیست.
 • خنک کننده سطح پوست در تمام مراحل حذف مو اعمال می‌شود. برخی از لیزرها دارای دستگاه‌های خنک کننده داخلی هستند.
 • بلافاصله پس از درمان، ممکن است از کیسه یخ برای تسکین ناحیه تحت درمان استفاده شود.
 • در چند روز اول پس از درمان باید مراقب بود تا از شستشوی ناحیه و یا استفاده از پاک کننده‌های ساینده پوست خودداری شود.
 • بانداژ یا چسب ممکن است به جلوگیری از ساییدگی ناحیه تحت درمان کمک کند.
 • در طول دوره درمان، بیماران باید منطقه را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت کنند تا خطر ایجاد رنگدانه‌های پس از التهاب را کاهش دهند.

مزایای دستگاه لیزر الکساندرایت چیست؟

از مهم‌ترین مزایای لیزر الکساندرایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاثیر بالا در مدت‌زمان کوتاه
 • زمان نقاهت کوتاه پس از لیزر درمانی
 • مناسب برای تمام نواحی پوست از صورت تا پا
 • مناسب برای انواع پوست 1 تا 3
 • درد بسیار کم و قابل تحمل

آیا درمان با لیزر الکساندرایت عوارض دارد؟

عوارض جانبی درمان با دستگاه لیزر الکساندرایت معمولا جزئی است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد خفیف در طول درمان (کاهش درد با خنک کردن پوست و در صورت لزوم بی حسی موضعی انجام می‌شود)
 • قرمزی، تورم و خارش بلافاصله پس از لیزر که ممکن است چند روز پس از درمان ادامه یابد.
 • به ندرت امکان دارد رنگدانه پوست انرژی نور زیادی را جذب کند و تاول ایجاد شود.
 • تغییرات در رنگدانه‌های پوست: گاهی اوقات سلول‌های رنگدانه (ملانوسیت‌ها) ممکن است آسیب ببینند و لکه‌های تیره‌تر (هایپرپیگمانتاسیون) یا کم رنگ‌تر (هیپوپیگمانتاسیون) پوست را ایجاد کنند. به طور کلی، لیزرهای زیبایی روی افرادی که رنگ پوست روشن‌تر دارند، بهتر عمل می‌کنند.
 • کبودی برای حدود 10 درصد بیماران اتفاق می‌افتد. این کبودی معمولاً خود به خود محو می‌شود.
 • عفونت باکتریایی: آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای درمان یا پیشگیری از عفونت زخم تجویز شوند.(1)
عوارض دستگاه لیزر الکساندرایت
عوارض دستگاه لیزر الکساندرایت

به چند جلسه لیزر با دستگاه الکساندرایت نیاز دارم؟

بسته به هدف لیزردرمانی تعداد جلسات می‌تواند متفاوت باشد.

لیزر ضایعات عروقی

ضایعات عروقی ممکن است نیاز به درمان‌های متعدد داشته باشند. زمان درمان به شکل، اندازه و محل ضایعات و همچنین نوع پوست بستگی دارد.

رگ‌های قرمز کوچک معمولاً تنها در 1 تا 3 جلسه برداشته می‌شوند و به طور کلی مستقیماً پس از درمان قابل مشاهده نیستند.

ممکن است چندین جلسه برای برداشتن سیاهرگ‌های برجسته‌تر و رگ‌های عنکبوتی لازم باشد.

لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد به چندین جلسه (3 تا 6 جلسه یا بیشتر) نیاز دارد. تعداد جلسات بستگی به ناحیه تحت درمان، رنگ پوست، ضخامت مو، بیماری‌های زمینه‌ای مانند تخمدان پلی کیستیک و جنسیت دارد. پزشکان کلینیک جردن توصیه می‌کنند بین 3 تا 8 هفته بین جلسات لیزر برای رفع موهای زائد صبر کنید.

بسته به ناحیه، پوست حدود 6 تا 8 هفته پس از درمان کاملاً تمیز و صاف می‌ماند. نزدیک زمان جلسه بعدی موهای ریز دوباره شروع به رشد می‌کنند.

پاک کردن خالکوبی

رنگ تاتو و عمق رنگدانه بر طول مدت و نتیجه لیزر درمانی برای حذف خالکوبی تأثیر می‌گذارد. جلسات متعدد (5 تا 20 جلسه) با فاصله حداقل 7 هفته ممکن است برای دستیابی به نتایج مطلوب مورد نیاز باشد.

بیشتر بخوانید:

جمع بندی

در این نوشته از کلینیک زیبایی جردن درباره یکی از معروف‌ترین و رایج‌ترین دستگاه‌های لیزر، یعنی دستگاه لیزر الکساندرایت صحبت کردیم. فراموش نکنید که برای انجام لیزردرمانی با هر هدفی، از رفع موهای زائد گرفته تا رفع مشکلات پوستی، حتما از طریق کلینیک‌ها و مراکز زیبایی معتبر و قانونی اقدام کنید.

سوالات متداول دستگاه لیزر الکساندرایت

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیماری پوستی پاکسازی پوست جوانسازی پوست موهای زائد

مقالات مرتبط